Perfloro sübstitüe tiyofen ligandlarının rodyum ve paladyum komplekslerinin sentezi ve süperkritik karbondioksit ortamında bazı olefinlerin hidrojenasyon tepkimelerine katalitik etkilerinin incelenmesi
Synthesis of perfluoro substitued thiophene ligand based rhodium and palladium complexes and investigating their catalytic activities by hydrogenation on some olefins in supercritical carbondioxide media
- Tez No: 283726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında perfloroalkil gruplarıyla [(CH2)n(CF2)7CF3 n=1,2] modifiye edilmiş tiyofen ligandları (heptadekaflorodekil-tiyofen-2-karbotiyoat, (L1), heptadekaflorononil-tiyofen-2-karboksilat, (L2)) ve bunların Rh(I) ve Pd(II) metalleri ile reaksiyonları sonucu yeni nesil reaksiyon ortamlarından skCO2'de çözünebilen dört farklı katalizör sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin farklı kimyasal çevreye sahip olefinlerin hidrojenasyon reaksiyonları üzerine katalitik etkileri çalışılmıştır. Hidrojenasyon çalışmaları için stiren, 1-okten ve siklohekzen substratları seçilerek sıcaklık değişiminin katalitik reaksiyona etkisi incelenmiştir. skCO2 ortamında gerçekleştirilen hidrojenasyon tepkimeleri benzer şartlar altında organik çözücü ortamında da tekrarlanarak çevre dostu skCO2'in organik çözücülere alternatif bir reaksiyon ortamı olduğu gösterilmiştir. Çalışmada sentezlenen katalizörlerin özellikle stiren ve 1-okten hidrojenasyonlarında oldukça etkin oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thiophene ligands modified with perfluoroalkylated [(CH2)n(CF2)7CF3 n=1,2] groups (heptadecafluorodecyl-thiophene-2-carbothioate (L1) and heptadecafluorononyl-thiophene-2-carboxylate (L2)) and their four different Rh(I) and Pd(II) complexes which are soluble in the new generation reaction media supercritical carbondioxide has been synthesized. The activity of catalysts has been defined on hydrogenation reactions of olefins have different chemical environment. Styrene, 1-octene and cyclohexene substrats have been chosen and studied temperature dependence of catalytic reaction for hydrogenation. Catalytic reactions also repeated in some conventional organic solvents and showed that as an environmental friendly reaction media scCO2 is an alternative media of them. The experimental results showed that synthesized catalysts especially active on styrene and 1-octene hydrogenation reactions.