Bazı basit Lie gruplarının kendi üzerine etkisi
Bazi basit Lie gruplarinin kendi üzerine etkisi
  1. Tez No: 486777
  2. Yazar: AYŞE ÇOBANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
G kompakt, bağlantılı, basit Lie grubu ve G kendi üzerine geçişmeli veya aşikar olmayacak şekilde etkisin. Hsiang (1975), bu etkinin esas izotropi alt grubu tipinin maksimal torus, bölüm uzayının bir simpleks olacağı ve kohomolojik olarak eşlenik etki ile benzer olduğu sanısını ileri sürmüştür. Fakat Bredon (1977), basit bir ters örnek ile bu sanının yanlış olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada eşlenik-gibi etki tanımı verilmiş ve SO(n), (n>7) yada SU(3) ün kendi üzerine, boş olmayan sabit nokta kümesine sahip, pürüzsüz, aşikar olmayan etkilerinin eşlenik-gibi etki olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let G be a compact connected simple Lie group and let it act non-transitively, non-trivially on itself. Hsiang (1975), conjectured that the principal isotropy subgroup type must be the maximal torus and the action must be cohomologically similar that of the adjoint action. But Bredon (1977), with a simple counyrexample, showed that this idea is false. In this work, we define adjoint-like action and we prove that if SO(n), (n>7) or SU(3) acts smoothly (and nontrivially) on itself with non-empty fixed point set, then the action is adjoint-like.