Aksaray ili kent merkezindeki Erken Cumhuriyet Dönemi mimari mirasının incelenmesi
An examination on architectural heritage of Early Republican Period in the city centre of Aksaray
  1. Tez No: 486781
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET DUYGU SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada 1920 yılında il olan Aksaray'da Erken Cumhuriyet döneminde inşa edilmiş resmi ve idari amaçlı mimari ürünlerin özellikleri, bu yapıların tarihi çevre ile ilişkileri ve konumları, restorasyon aşamaları, önceki ve şimdiki durumları incelenmiştir. Çalışma kapsamında ulaşılabilen eski fotoğraflar, yapılara ait rölöve çizimleri, restorasyon ve restitüsyon projeleri ile arşiv taraması sonucunda elde edilen belgeler kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Tez kapsamında incelenen ve Aksaray İli kent merkezinde yer alan yapıların, inşa edildikleri dönemde etkili olan 1.Ulusal Mimari Akımı'nın karakteristik özelliklerini barındırdıkları tespit edilen araştırma sonucunda, Aksaray kent merkezindeki Erken Cumhuriyet Dönemi yapılarının aynı zamanda özgün yerel özellikler de barındırdıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the official and administrative architectural heritage that were built during the Early Republican Period in the city of Aksaray, which was defined as a province in 1920. The study focused on architectural features, contextual characteristics and restoration processes of the selected buildings. In order to undertake the examination old photos, surveys, restoration and restitution projects of the buildings are used as well as archival records, and content analysis was conducted. The examination revealed that Early Republican examples in the city centre of Aksaray reflected the characteristics of the 1st National Movement which was effective then. The study also revealed that the buildings included local architectural features that can be considered unique.