Sturm Liouville diferensiyel denklemleri ve salınım teorisi
Sturm Liouville differential equation and oscillation theory
- Tez No: 486791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET YANTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezde, ikinci mertebeden Sturm-Liouville diferansiyel denklemi için salınım teorisi ele alınmıştır. Diferansiyel denklemler için varlık teorisi ve temel formlar kısaca özetlenmiş ve Sturm-Liouville karşılaştırma teoremleri çalışılmıştır. Ayrıca bir Sturm-Liouville denklemini doğrusal olmayan bir denklem sistemine dönüştüren Prüfer dönüşümü de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study oscillation of second order Sturm-Liouville differential equations. The existence and fundamental forms of differential equations are briefly intoduced and the comparison theorems of Sturm-Liouville differential equations are studied. Also the Prüfer substitution metlod which transforms Sturm-Liouville differential equation into a system of differential equations is examined.