Mide kanseri tedavisinde üç boyutlu konformal radyoterapi, yoğunluk ayarlı radyoterapi ve volumetrik ark terapi tedavi tekniklerinin dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of three dimensional conformal radiotherapy, intensity modulated radiotherapy and volumetric arc therapy treatment techniques in stomach cancer
- Tez No: 486816
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HİÇSÖNMEZ, PROF. DR. HALUK YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, mide kanseri tedavisinde kullanılan 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi (3BKRT), Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) ve Volumetrik Ark Terapi (VAT) tedavi teknikleri karşılaştırılmıştır. Hastaların simülasyon amaçlı Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri elde edilmiş, elde edilen kesit görüntüler üzerinde hedef hacimler ve kritik organlar belirlenmiştir. Hedef hacimlere 25 fraksiyonda 45 Gy doz tanımlanmıştır. Bütün hastaların, 3BKRT planları 18 MV foton enerjisi kullanılarak PrecisePLAN Tedavi Planlama Sisteminde (TPS), YART planlamaları 6 MV foton enerjisi kullanılarak Eclipse 10.00.42 TPS'de, VAT planları da 6 MV foton enerjisi ile Eclipse 11.0.31 planlama sisteminde yapılmıştır. Elde edilen Doz Volüm (Hacim) Histogramlarında (DVH), hedef hacimlerin ve kritik organların (böbrekler, kalp, karaciğer, spinal cord, ince bağırsaklar) dozları incelenmiştir. Homojenite İndeksi (HI) ve Konformite İndeksi (CI) değerleri hesaplanmıştır. Araştırma sonuçları, 60 hasta için VAT planlama tekniğinin hedef hacimlerde homojen doz dağılımı açısından en uygun sistem olduğunu göstermiştir. HI değerleri açısından da yine VAT planlama sistemi diğer iki sisteme (3BKRT ve YART) göre daha avantajlıdır. Bu tezde CI; YART ve VAT planlama sistemlerinde karşılaştırılmıştır. CI açısından da en uygun değerler VAT planlama sisteminde elde edilmiştir. Normal organ dozlarına bakıldığında YART ve VAT planlama sistemleri ile 3BKRT planlama sistemine göre genel olarak daha iyi koruma sağlanmıştır. Bu tezin sonuçları literatür değerleriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Three Dimensional Conformal Radiotherapy (3DCRT), Intensity-Modulated Radiotherapy (IMRT) and Volumetric Arc Therapy (VAT) treatment techniques used in stomach cancer treatment have been compared. Computed Tomography (CT) images of the patients have been taken for purposes of simulation. Then the target volumes and critical organs were determined on the obtained cross-sectional CT images. 45 Gy dose in 25 fractions were prescribed as target volume dose. 3DCRT plans were produced with 18 MV photon energies using PrecisePLAN Treatment Planning System. IMRT plans were produced with 6 MV energies by using Eclipse TPS 10.00.42 planning system. VAT plans were also produced with use of 6 MV photon energies by using Eclipse TPS 11.0.31 planning system. Target volume and critical organ (kidneys, heart, liver, spinal cord, intestine) doses are compared according to Dose Volume Histograms (DVH) obtined from the above treatment plans, Homogenity Indexes (HI) and Conformity Indexes (CI) were calculated for the target volumes and the critical organs. The research results showed that for 60 patients volumetric arc therapy planning technique is the most appropriate system for homogeneous dose distribution in target volumes. Likewise volumetric arc therapy is more advantageous from point of view HI values, than those of the other two techniques. CI values are compared for intensity modulated radiotherapy and volumetric arc therapy techniques. In terms of CI, the most appropriate values were obtained in the volumetric arc therapy planning system. Considering normal organ doses, IMRT and VAT both satisfied generally better protection compared to 3DCRT planning system. The results obtained in this thesis agree with the literature.