Mide kanseri tanılı hastalarda üç boyutlu konformal radyoterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniklerinin hedef volüm ve kritik organ dozları açısından karşılaştırılması
Comparison of three dimensional conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy techniques in terms of target volume and critical organ doses in patients with stomach cancer
  1. Tez No: 546218
  2. Yazar: DUYGU ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİTOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN GÜLER AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada mide kanserinde üç boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT) planlaması ve yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) planlaması yapılmıştır ve kritik organ, hedef hacim dozları karşılaştırılmıştır. Çalışma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Radyasyon Onkoloji Bölümü' nde Varian model hızlandırıcı ve Eclipse V13.0 tedavi planlama sistemi (TPS) ile yapılmıştır. Mide kanseri tanılı 30 hasta için 3BKRT ve YART planları retrospektif olarak yapılmıştır. Dört alanlı 3BKRT planları, yedi alan dinamik YART planları ile karşılaştırılmıştır. Her iki teknik için PTV, omurilik, karaciğer, kalp, böbrek, konformite ve homojenite indeksi, monitör birim sayıları (MU) karşılaştırılmıştır. PTV ortalama dozu için 3BKRT ile YART tekniği arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (sırasıyla; 45.8 Gy, 45.5 Gy). MU sayısına bakıldığında 3BKRT ile YART tekniği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three-dimensional conformal radiotherapy (3D-CRT) planning and intensity modulated radiotherapy (IMRT) planning in gastric cancer were performed, and the doses of critical organs and target volumes were compared. Study has been done with Varian model accelerator and Eclipse V13.0 treatment planning system (TPS) at Tokat Gaziosmanpasa University Radiation Oncology Department. 3D-CRT and IMRT plans made at TPS retrospectively, for 30 gastric cancer patients. 3D-CRT plans with four fields were compared with seven field dynamic IMRT plans. For both techniques, PTV, spinal cord, liver, heart, kidney, conformity and homogenity index, number of monitor units (MU) were compared. No significant difference was found between the average dose of PTV, 3D-CRT and IMRT technique (45.8 Gy, 45.5 Gy, respectively). There was no statistically significant difference between MU score for 3D-CRT and IMRT techniques.