Bilgisayarlı tomografi ile alınan çeşitli kesit kalınlıklarının radyoterapi planlaması ile kritik organ ve hedef hacim üzerine etkisi
With a variety of cross section of the thickness of the computerized tomography received with critical organ and the target volume effect of radiotherapy plans
  1. Tez No: 334792
  2. Yazar: DİLŞAT SUBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada tomografi görüntüleri alınan hastaların, bu görüntüleri kesitleme işlemi yapılarak, radyoterapi planları karşılaştırılmıştır.Kanser hastalarının tedavisinin ilk aşaması olan simülasyon cihazlarının radyoterapide önemli bir yeri vardır. Üç boyutlu konformal radyoterapi tekniğinde kullanılan bilgisayarlı tomografi ile hastanın planlanacak bölgesinin görüntüleri alınmakta ve bu görüntüler aracılığı ile girilen hacimler ile hastanın tedavisi sağlanmaktadır. Bu tedavi ile elde edilen doz dağılımları, planlanan hedef hacme en uygun izodoz yüzeylerini oluşturur. Bu izodozlar hedef üç boyutlu konformal radyoterapi tekniği kullanılarak hastanın hastalık evresine bağlı olarak planlanan hedef hacim (PTV), belirlenerek ve organların iç hareketleri göz önüne alınarak verilen emniyet payı ile sağlam dokulardaki ışınlamalar en aza indirgenerek hastanın yaşam kalitesini etkileyen sonuçlar elde edilebilmektedir.Bu çalışmada Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 9 mesane kanserinin bilgisayarlı görüntüleri, 8 tane mide kanseri bilgisayarlı görüntüleri, 10 tane akciğer kanseri bilgisayarlı görüntüleri yeniden kesitleme işlemi yapılarak, 2 mm , 5 mm , 6 mm , 8 mm ve 10 mm `lik kesitleri elde edildi. Bu kesitlerin her birine ayrı ve aynı şekilde hacimler girilerek, hedef hacim ve kritik organların aldıkları dozlar karşılaştırılmıştır. Tedavi planlama sisteminde her hastanın alınan tüm kesitleri ile aynı alanlar kullanılarak doz hacim histogramları çizdirilmiş ve buradan elde edilen sonuçlar incelenmiştir. En iyi saracak izodoz eğrisi seçilerek planlama oluşturulmuştur. Bilgisayarlı tomografi ile alınan görüntülerin kesit kalınlığı değiştirilerek belirlenen hacimlerin ne kadar değiştiği ve bu hacimlerin ne kadar doz aldığı tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Bilgisayarlı Tomografi , Radyoterapi , Mesane Kanseri , Akciğer Kanseri , Mide Kanseri
Özet (Çeviri)
Three-dimensional conformal radiotherapy technique, depending on the patient's disease stage of the planned target volume (PTV) and organs are determined by taking into consideration the internal movements of the intact tissue irradiation with margin of safety to minimize the patient's quality of life affecting the results can be obtained.The first phase of the treatment of cancer patients has an important place in the simulation of radiotherapy equipment. Three-dimensional conformal radiation therapy technique used in computed tomography images taken with the patient's planned area and entered through the volumes of these images is provided with the patient's treatment. Dose distributions obtained with this treatment, the planned target volume isodose surfaces creates the best. This three-dimensional conformal radiotherapy technique izodozlar target, depending on the patient's disease stage of the planned target volume (PTV) and organs are determined by taking into consideration the internal movements of the intact tissue irradiation with margin of safety to minimize the patient's quality of life affecting the results can be achieved. The images were obtained for the various thicknesses.This study Education and Research Hospital, Samsun, computerized images of 9 bladder cancer, gastric cancer, 8 of computerized images, 10 of lung cancer re-kesitlenerek computerized images of the patient 2 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm and 10 mm sections were obtained. Each of these sections, as well as separate volumes by entering the target volume and critical organs received doses compared. Isodose curve was created by choosing to hold the best planning. Computed tomography images obtained with slice thickness varied by changing the volumes and volumes to how much how much dose was taken.Key Words : Computed Tomography, Radiotherapy, Bladder Cancer, Lung cancer, Stomach Cancer