Tomoterapi cihazı ile tedavi edilen baş boyun kanserli hastaların cilt dozunun TLD ile dozimetrik olarak incelenmesi
Investigation of skin dose with TLD in patients with head and neck cancer treated with a tomotherapy device
  1. Tez No: 486818
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAŞKAŞ, PROF. DR. AYŞE HİÇSÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Baş boyun kanseri, dudak, ağız ve burun boşluklarından, farenksten larenkse ve orta kulağa kadar tüm karsinomları içerir. Baş boyun kanserleri dünya çapında tüm kanserlerin yaklaşık % 10'unu, kanser nedenli ölümlerin ise % 2.2'sini oluşturmaktadır. Radyoterapi, baş boyun kanserinde yalnız başına ya da cerrahi ve/veya kemoterapi ile birlikte kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tedavi esnasında hastada oluşan mukozit ve disfaji gibi yan etkiler hastanın kilosunda azalmalara yol açmakta ve bunun sonucu olarak tedavi planında belirlenen cilt dozunun değişmesine neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, tomoterapi cihazında tedavi edilen baş boyun kanserli hastaların tedavi süresi boyunca cilt dozundaki değişimin termolüminesans dozimetreler (TLD) aracılığı ile incelenmesidir. Cilt dozu ölçümleri 15 baş boyun kanserli hasta üzerinde yapılmıştır. TLD'ler hasta boynunda beş bölgeye ve immobilizasyon için kullanılan termoplastik maske üzerinde 4 bölgeye yerleştirilmiştir. Tedavi süresince her hasta için altı kez cilt dozu ölçümü alınmıştır. Cilt dozu değişiklikleri değerlendirilerek, cilt dozunun hastanın kilo kaybı, vücut kitle indeksi (VKİ) farkı, eş zamanlı kemoterapi ve hastalığın evresi ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca, hastalarda gerçekleşen kilo kaybı ile tanı ve eş zamanlı kemoterapi faktörleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen sonuçların istatistiksel analizi Chi-Square testi, Nonparametric Related Sample test ve General Linear Models Repeated Measures testleri kullanılarak yapılmıştır. Tomoterapi ile tedavi edilen baş boyun kanserli hastaların tedavi süresince cilt dozunun arttığı sonucuna varılmıştır. Kilo kaybı ile cilt dozu değişiklikleri arasında doğrudan bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca hastalarda gerçekleşen kilo kaybının, hastaların tanısı ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Head and neck cancer includes all carcinomas from the lips, mouth and nasal cavities, pharyngeal larynx and middle ear. Head and neck cancers account for about 10% of all cancers worldwide and 2.2% of cancer-related deaths worldwide. The radiotherapy method of tomotherapy is used alone or in conjunction with surgery and / or chemotherapy in the treatment of head and neck cancer. Side effects such as mucositis and dysphagia in the patient during treatment lead to reductions in the weight of the patient, which may result in a change in the skin dose determined in the treatment plan. The purpose of this study was to examine the change in skin dose during the treatment period of patients with head and neck cancer treated on a tomotherapy device through thermoluminescence dosimeters (TLD).Skin dose measurements were made on 15 head and neck cancer patients. TLD'ler beş pozisyonda hastanın yüzeyine ve dört pozisyonda immobilizasyon için kullanılan termoplastik maskenin üst tarafına yerleştirildi. During the course of the treatment, six times skin dose measurements were taken for each patient.The skin dose changes were evaluated and the relationship between the skin dose and the patient's weight loss, body mass index (BMI) difference, concurrent chemotherapy and disease progression were investigated. In addition, the relationship between weight loss in patients and diagnosis and concurrent chemotherapy factors has been examined.Statistical analysis of the results was performed using Chi-Square test, Nonparametric Related Sample test and General Linear Models Repeated Measures tests. Patients with head and neck cancer treated with tomotherapy are the result of increased skin dose during treatment. It has been shown that there is a direct relationship between weight loss and skin dietary changes. It has also been found that weight loss in patients is associated with the diagnosis of the patients.