Cyprinus carpio (Linnaeus 1758)'nun dokularındaki çinko birikimi üzerine EDTA'nın etkileri
Effects of zinc and zinc + EDTA mixture on tissues of Cyprinus carpio (Linnaeus 1758)
- Tez No: 486896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ KARAYAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırmada çinkonun 2.00 ve 4.00 ppm ortam derişimleri ve iki katına karşılık gelen EDTA etkisinde 7, 15 ve 30 gün süre sonunda Cyprinus carpio'nun solungaç, karaciğer ve kas dokularındaki birikimi incelenmiştir. Balıkların her birinden disekte edilen dokulardaki çinko derişiminin belirlenmesinde atomik absorbsiyon spektrofotometrik yöntemler kulllanılmıştır. Test edilen bütün derişimlerde, etkide kalma süresi içinde mortalite gözlenmemiştir. Çinko birikimi bakımından, incelenen dokularda kontrole oranla önemli düzeyde artış belirlenmiş (Pkaraciğer>kas şeklinde bir ilişki saptanmıştır. Bu çalışmanın tüm süre ve derişimlerdeki sonuçları, çinkonun tek başına etkisine oranla, EDTA'nın incelenen dokularda çinko birikim düzeyini azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Accumulation of zinc in gill, liver, and muscle tissues of Cyprinus carpio was studied after exposing the fish to 2.0 and 4.0 ppm Zn singly and in mixture with the complexing agent EDTA in concentrations two times that of Zn over 7, 15 and 30 days. No mortality was observed during the 30 days of exposure period. Atomic absorption spectrophotometric methods were used to determine zinc concentrations in tissues dissected. Zinc accumulation increased significantly in the tissues studied when exposed to zinc singly and to zinc-EDTA mixture (P Liver > Muscle. It was concluded that EDTA had a negative effect on zinc accumulation in the studied tissues of C. carpio.