Gerbera (Gerbera jamesonii Bolus)'da yaprak ve yaprak sapından sürgün rejenerasyonu üzerine bazı büyümeyi düzenleyici madde kombinasyonları ve ışık kalitesinin etkileri
Effects of plant growth regulators and light quality on shoot regeneration from leaf and petiol explants of gerbera (Gerbera jamesonii Bolus)
- Tez No: 486913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmada gerberanın 'Rosalin' çesidinin yaprak ve yaprak sapı eksplanlarından sürgün rejenerasyonu üzerine bazı büyümeyi düzenleyici madde kombinasyonlarının ve farklı ışık koşullarının etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla MS ortamına benzil aminopürinin (BAP) 3 dozu (1.0, 2.0, ve 3.0 mg/l) ya da thidiazuronun (TDZ) 3 dozunun (0.3, 0.6, 1.2 mg/l) gümüs nitratın 3 dozu (0, 1.0 ve 2.0 mg/l) ile oluşturduğu 18 farklı büyümeyi düzenleyici madde kombinasyonu ilave edilmistir. Ayrıca tüm uygulamalarda, MS ortamına 0.1 mg/l NAA eklenmistir. Çalışmada her iki eksplant tipinde de kallus olusumu bakımından TDZ uygulamaları BAP uygulamalarına göre daha iyi sonuç vermiştir. Eksplant olarak yapraklar kullanıldığında, hiçbir uygulamada sürgün oluşumu gözlenmemistir. Çalışmada yaprak sapları eksplant olarak kullanıldığında ise, en yüksek sürgün rejenerasyon oranı, sürgün sayısı ve yaprak sayısı değerleri 3 mg/l BAP+0.1 mg/l NAA ilave edilmiş MS ortamında sırasıyla % 22.5, 2.0 adet ve 3.33 adet olarak elde edilmiştir. Gümüş nitrat uygulamaları sürgün oluşumu üzerine etkili olmamıştır. Farklı ışık koşullarında ise kallus oluşumu gerçekleşmiş fakat sürgün oluşumu gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of plant growth regulators and different light conditions on shoot regeneration from leaf and petiol explants of gerbera cultivar 'Rosalin' were investigated. For this purpose, 18 different combinations of plant growth regulators containing three doses of AgNO3 (0, 1.0 and 2.0 mg/l) and three doses of BAP (1.0, 2.0 and 3.0 mg/l) or thidiazuron (0.3, 0.6 and 1.2 mg/l) were examined. In addition to these, all MS media also supplemented with 0.1 mg/l NAA. In the study, TDZ applications gave better results based on the formation of callus for both explants types. When the leaves were used as explants, no shoot formation was monitored on the MS medium containing both BAP and TDZ. When the petiole was used as explants, BAP applications gave better results than TDZ application in term of shoot regeneration. In the study, the highest shoot regeneration rate, shoot number and leaf number (22.5%, 2.0 shoots, and 3.33 leaves, respectively) were found on the MS medium containing 3 mg/l BAP + 0.1 mg/l NAA. Applications of silver nitrate were not effective on in vitro shoot regeneration in gerbera. In seven different light conditions, except for callus formation, no shoot formation was screened.