Nohut antraknoz hastalığı (Ascochyta rabiei)'na karşı bazı fungisitlerin etkinliğinin belirlenmesi
Anthracnose disease of chickpea (Ascochyta rabiei) determination of the activity of some fungicides against
- Tez No: 486914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE EVRİM ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, bazı fungisitler tohum, yeşil aksam, tohum + yeşil aksam ilaçlaması şeklinde uygulanarak, nohut ekim alanlarında verim kayıplarına yol açan nohut antraknozu [Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.] hastalığına karşı etkinlikleri araştırılmıştır. Denemede Mancozeb (Maco M45), Thiram (Kimarsol) ve Pyraclostrobin + Boscalid (Bellis) etken maddeli fungisitler ile Koçbaşı (duyarlı) ve Sarı 98 (dayanıklı) nohut çeşitleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda en etkili olarak Sarı 98 nohut çeşidi üzerinde tohum + yeşil aksam ilaç uygulaması % 27.4 hastalık şiddeti ile tespit edilmiştir. En etkili fungisit olarak Pyraclostrobin + Boscalid % 21.8 hastalık şiddeti ile tohum + yeşil aksam uygulamasında tespit edilmiştir. Koçbaşı nohut çeşidinde ise, aynı uygulamada hastalık şiddeti % 36.3 oranında tespit edilmiştir. Ayrıca tohum+ yeşil aksam ilaçlaması ve Pyraclostrobin + Boscalid etken maddeli fungisit aynı anda değerlendirildiğinde, hastalık şiddetinin % 12.6 seviyesine olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some fungicides were applied as seed, foliar, seed + foliar application to investigate their activity against the chickpea anthracnose [Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.]] disease caused yield losses in chickpea cultivation areas. Mancozeb (Maco M45), Thiram (Kimarsol) Pyraclostrobin + Boscalid (Bellis) fungicides and Koçbaşı (sensitive) and Sarı 98 (resistant) chickpea cultivars were used in the experiment. As a result of the study, the most effective application of the seed + foliar on the Sarı 98 chickpea cultivar was detected with 27.4% disease severity. Pyraclostrobin + Boscalid as the most effective fungicide was detected in 21.8% disease severity with application of seed + foliar. In the same application, disease severity was determined as 36.3% on the Koçbaşı cultivar. In addition, when the seed + foliar application and pyraclostrobin + boscalid active fungicide were evaluated at the same time, it was determined that the disease severity was 12.6%.