Farklı yöntemlerle kanin distalizasyonu biomekaniğinin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 48692
  2. Yazar: CÜNEYT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KIRLIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
73 SUMMARY The purpose of this study is to provide concrete clinical data for biomechanically controlled canine retraction. Right maxillary dentoalveolar region was chosen as the study area. The region was initially modelled schematically, then mathematically, presuming that the first premolar was extracted. Two different retraction methods were examined on the model obtained: The distally directed pull force was applied in two different ways to test canine retraction along the arch wire. The force was either parallel to the arch plane or it was directed at an angle to it. The distally directed pull force was initially studied as load units on a tooth for antitip, antirotation and lingual root torgue angulations. Later, load combinations were formed with pull forces of various intensities for different antitip, antirotation and torque angualtions. Displacements and stresses formed around the canine root with various loads and load combinations with the two methods were studied with three dimensional finite element method (FEM). After the loading of material characteristics to the mathematical72 MYSTRO programı kullanılarak oluşturulan matematik modeldeki ele manlara materyal özellikleri yüklendikten sonra, yukarıda belirtilen yük ve yük kombinasyonları da bilgisayara yüklenip veri listesi oluşturulmuştur. Veri listesi hazırlandıktan sonra MYSTRO programından çıkılıp, LUSAS (London University Stress Analysis System) sonlu elemanlar metodu program yazılımı kullanılmış ve verilere ait tüm problemler bu programda çözülmüştür. Sonuçları görebilmek için tekrar MYSTRO programı kullanılmış ve böylece yer değiştirmeler ve gerilme lere ait bulgular oluşturulmuştur. Kanin distalizasyonunda gövdesel hareketin ve kök yüzeylerinde homojen gerilme dağılımlarının temini için uygun kuvvet ve momentlerin verilme si gerekir. Ark boyunca yapılan distalizasyonda, kuvvetin uygulama noktasının dişin direnç merkezine yakınlığı oranında gövdesel harekete yaklaşmak müm kündür. Bu da, kanin braketine takılacak bir kancanın, dişin direnç merkezine doğru apikal yönde uzatılması ve distal yöndeki çekme kuvvetinin buraya uygu lanması ile mümkündür. Esas problem arkla beraber kanin distalizasyonunda ortaya çıkmaktadır. Şöyle ki; dişin distal yöndeki devrilme hareketi ve mesio-labi- al rotasyon miktarı distal yönde uygulanan çekme kuvveti ile doğru orantılıdır. Bu nedenle düşük şiddetteki kuvvetlerle çalışılmalıdır. Pratik olarak ancak, düşük şiddetteki kuvvet için uygun antitipping ve antirotasyon momentleri oluştu rulabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)