Anaerobik test ile bazı kan parametrelerinin birbiri üzerine etkisinin incenmesi
Investigation of the effect of anaerobic test each other with some blood parameters
  1. Tez No: 486953
  2. Yazar: SERDAR ŞERARE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırma anaerobik test sonrası aktif ve pasif toparlanma fazlarında kan parametrelerinin birbirine etkisinin incelenmesi, kortizol hormonu ve solunum fonksiyonu düzeyindeki değişiklikleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi olan ve futlbol kulüplerinde aktif sporculuk yaşamını sürdüren gönüllü 28 erkek katılmıştır. Çalışmaya alınan deneklerin yaş ortalamaları; 19.75±1.61yıl, vücut ağırlığı ortalamaları;73.24±8.44,boy uzunluğu ortalamaları 178.6±6.65cm,VKİ;22.93±2.31dir. İnönü Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kulunun onayının alındığı araştırmada; Monarc marka 824 E (İsveç üretimi) ayak ergometrisi kullanıldı. İki gruba ayrılan deneklerin ilk grubu anaerobik test sonrası Proitness 3000-3ACmarka koşu bandında Covidien's Nellcor SpO2 marka monitörlü sistem ile takip edilen % 40 kalp atım hızı aralığında aktif toparlanırken ikinci grup ise oturarak pasif toparlandı.Tüm deneklerden test öncesi, test sonrası ve toparlanmanın 3. ile 5. dakikasında alanında uzman kişiler tarafından venöz kan örnekleri alındı. Ayrıca denklere yine test öncesi, sonrası ve toparlanmanın 5. dakikasında Care Fusion Run -7402 marka Ergosprometri ile Solunum Fonksiyonu Testi uygulanarak FVC, FEV1, FEV/FVC düzeyleri tespit edildi. Deneklerin laktik asit, kan gazları, kortizol hormonu ve SFT testi sonuçlarından elde edilen verilerle gurup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi IBM SPSS 24. 0 istatistik programında, Spearman testi, Friedman testi, Conover -Iman testi, Mann-Whitney U testi kullanılarak anlamlılık düzeyi p< 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to investigate interaction of blood parameters on active and passive recovery phases after anaerobic test and determine changes in cortisol hormone and respiratory function. Material and Method: The study included twenty-eight volunteer male athletes who were student at the School of Physical Education and Sports making active sports. The average age of the subjects participating in the survey was 19.75 ± 1.61 years, average body weight was 73.24 ± 8.44, height average was 178.6 ± 6.65cm, BMI was 22.93 ± 2.31. In the study that was approved by the Ethics Committee of Inonu University Clinical Investigations; Monarc brand 824 E (made in Sweden) foot ergometer was used. After the anaerobic test, the first group of subjects who were divided into two groups were actively recovered at the 40% heart rate interval followed by the Covidien's Nellcor SpO2 Monitoring System brand in the Proitness 3000-3AC brand treadmill while the second group was sitting passively. Venous blood samples were taken from all subjects by experts in the field before, during, and after 3 and 5 minutes of recovery. In addition, FVC, FEV1, FEV / FVC levels were determined by applying Pulmonary Function Test with Care Fusion Run -7402 brand Ergosprometry on the 5th minute before and after the test. The results of the lactic acid, blood gases, cortisol hormone and PFT of the subjects were compared between groups and intra-groups. The Spearman test, Friedman test, Conover-Imman test, Mann-Whitney U test were used for statistical evaluation of the data with the IBM SPSS 24.