Enfeksiyoz mononükleoz nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların retrospektif incelenmesi ve maliyet analizi
Retrospective analysis and cost burden of children hospitalized with enfectious mononucleosis
- Tez No: 486986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Hastaneye yatarak tedavi gerektiren enfeksiyoz mononükleoz (EMN) tanılı çocuk hastaların demografik, klinik, laboratuvar özelliklerinin incelenmesi ve maliyetlerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde Ocak 2012- Kasım 2016 tarihleri arasında EMN tanısıyla yatarak tedavi gerektiren 0-17 yaş arası hastalar çalışmamıza dahil edildi. Dosyaları başvuru şikayetleri, klinik ve laboratuvar bulguları, maliyetleri açısından retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Klinik bulguları EMN düşündüren, tanısı serolojik olarak kesinleşmiş 57 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların % 50,9'u kız ve yaş ortalaması 74,042,1 ay idi. Hastaların %19'unun çocuk acil gözlem servisinde, %77'sinin genel çocuk servisinde, %4'ünün çocuk yoğun bakım ünitesinde yattığı belirlendi. En çok yaz, en az kış aylarında yatış gerektiği fakat başvuru mevsimi ile yaş grupları arasında anlamlı ilişki olmadığı saptandı (p=0,639). En sık semptomlar ateş (% 70), boğaz ağrısı (% 70), boyunda beze (% 61) , halsizlik (% 61) iken; en sık bulgular lenfadenopati (% 75,4), tonsillofarenjit (%70,2), ateş (% 68,4) idi. Hastaların %38,6'sında anemi saptandı. Dört yaşından küçük hastalarda anemi görülme sıklığı 4 yaşından büyük hastalara göre anlamlı olarak yüksekti (p=0,028). Sedimentasyon yüksekliği 4 yaş altında daha sık idi (p=0,012). CRP değeri için yaş grupları arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,063).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate demographic features, clinical and laboratory findings and cost burden of children hospitalized with Infectious Mononucleosis (IM). Materials and Methods: Children hospitalized in Bakırköy Dr Sadi Konuk Education and Research Hospital between January 2012 – November 2016 due to IM were reviewed. Ages varied between 0-17, files were analyzed retrospectively. Results: 57 patients with clinical findings and confirmed serology for IM were included. Patients were hospitalized at emergency observation room (19%), at pediatric clinic (77%), at intensive care unit (4%). Mean age was 74,042,1 months. 50.9% of the patients were female. Hospitalization rate was the highest during winter, lowest in summer. No statistical relation between referral season and age was detected (p=0,639). The most common referral complaints were fever (70%), sore throat (70%), swelling of cervical lymph nodes (61%), fatigue (61%). The most common findings were lymphadenopathy (75,4%), tonsillopharyngytis (70,2%), fever (68,4%). Anemia was detected in 38,6% of patients. Children under 4 years were more likely to have anemia (p=0,028). Sedimentation rates were higher in patients under 4 years (p=0,012) whereas there was no significant difference between age groups for CRP values (p=0,063).