Transfüzyon bağımlı beta talasemi major hastalarında splenik demir birikiminin shear wave elastografi ve manyetik rezonans T2 görüntüleme ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 487016
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN BÜLENT ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, uzun dönem transfüzyon tedavisi gören Beta Talasemi Major hastalarında splenik demir birikiminin GRE T2* ve shear wave elastografi ile değerlendirilmesi ve normal populasyon ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 21-45 yaş arası 30 sağlıklı gönüllü ve uzun dönem transfüzyon tedavisi almakta olan 15-40 yaş arası 30 Beta Talasemi Major hastası dahil edilmiştir. Mayıs 2017-Eylül 2017 tarihleri arasında hasta ve kontrol grubundaki her bir olguda dalağa yönelik MRG (multi TE GRE sekansı) ve shear wave elastografi incelemeleri yapıldı. MRG tetkikleri 1.5 Tesla Philips Achieva cihazında, shear wave elastografi tetkiki ise Toshiba Applio 500 cihazında gerçekleştirildi. Talasemi grubundaki her hastada hastane veri tabanından serum ferritin değerleri not edildi. MR görüntülerde organlarda demir yükünü ölçen bir program(CMR Tools) yardımıyla karaciğer ve dalak T2* değerleri ölçüldü. Shear wave elastografide dalak stiffness ve hız değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study; we aimed to evaluate splenic iron overload in Thalassemia Major patients who have been receiving blood transfusion treatment for a long time with T2* and shear wave elastography and to compare findings with healthy volunteers. Our study included 30 thalassemia major patients aged between 15 and 40 years old who have been receiving transfusion treatment for a long time and 30 healthy volunteers aged between 21 and 45. We performed multi TE GRE MRI and shear wave elastography on both patient and control groups from May 2017 to September 2017. Philips Achieva 1.5 T MRI and Toshiba Applio 500 ultrasound devices were used to perform the imagings. For each thalassemia patient, serum ferritin values obtained from hospital database were noted. T2* values for both liver and spleen were calculated with a special program(CMR Tools). Stiffness and speed values were obtained by shear wave elastography.