Paraoxonase (PON -1) ve oxidatif stress parametrelerinin akut pankreatit fizyopatogenezi ve klinik takibinde olası rolü: prospektif klinik çalışma
Possible role of paraoxonase (PON -1) and oxidative stress parameters on the pathophysiology and clinical follow-up of acute pancreatitis
- Tez No: 487033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Bu çalışmada, PON-1' in HDL (high density lipoprotein) kolesterole bağlı taşınan lipofilik antioksidant bir enzim olarak, akut pankreatit fizyopatogenizi ve klinik takibindeki olası rolünü araştırdık. Ayrıca, diğer antioksidant ajanlar, oksidatif stres ve lipid profili arasındaki muhtemel ilişkiyi ortaya koyarak; bilinen biyokimyasal parametreler ve klinik şiddet skorlamaları ile olan korrelasyonunu değerlendirdik. Hastalar ve Metod: Haziran-Eylül 2017 arasında akut pankreatit tanısıyla Kliniğimizde takip edilen hastalardan yatış anında (0.gün), 3.gün ve 10.gün olmak üzere kan alınarak hemogram, geniş biyokimya, lipid profili, PON-1 ve oksidatif stres parametrelerine (malonyl dialdehid, MDA; superoksid dismutaz, SOD; total antioksidant kapasite, TAC) bakıldı. Tüm hastaların demografik verileri ve radyolojik görüntüleme yöntemleri de dahil edilerek klinik skorlamalar not edildi ve biyokimya sonuçları ile korrele edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the present study, we investigated the possible role of PON-1, an antioxidant lipophilic enzyme linked to HDL (high density lipoprotein) cholesterol, on the pathophysiology and clinical follow-up of acute pancreatitis. Beyond, we assessed the probable relationship among other antioxidant agents, oxidative stress and lipid profile, and the correlations of known biochemical parameters and clinical severity scores. Patients and Methods: Hemogram, detailed biochemistry tests, lipid profile, PON-1 and oxidative stress parameters (malonyl dialdehyde, MDA; superoxide dismutase, SOD; total antioxidant capacity, TAC) were evaluated in the sera of patients with acute pancreatitis at the admission (day 0), day 3 and day 10 of follow-up, between June and september 2017. Demographics with radiologic screening scans were noted to calculate clinical scores, and correlated with biochemical values.