Evde sağlık hizmeti alan hastalarda bası yarası evresi ve nötrofil lenfosit oranı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The examination of the relationship between the neutrophile/ lymphocyte rates and the decubitus phase in patients receiving home care services
  1. Tez No: 487035
  2. Yazar: TAHA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ:Bu çalışmada evde bakım hizmeti alan hastalarda ki nötrofil/lenfosit oranı ile dekübit evresi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. (Tarih: 07.06.2017 Sayı:51) GEREÇ VE YÖNTEM:Sağlık Bilimleri Üniversitesi,Gaziosmanpaşa Taksim Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı evde bakım birimine kayıtlı bası yarasına sahip hastalardan; yaş aralığı gözetilmeksizin 91 hasta çalışmaya alındı.Çalışma grubundaki hastaların yaş,cinsiyet,bakıcı ve kronik hastalık durumu ile kan tetkikleri ve bası yarası evreleri not edildi. Tüm istatistikler SPSS programının 20,0 sürümü kullanılarak yapıldı. BULGULAR:Araştırmamız için Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı evde bakım birimine kayıtlı toplam 91 kişi incelenmiştir.Çalışmamızda bası yaralarının çoğu Evre 3 olup geri kalanı sırasıyla Evre 1, Evre 2 ve Evre 4 saptanmıştır.Çalışmamızda yara evresinin cinsiyete göre dağılımı incelemesinde istatistiksel anlamda bir fark bulunmadı.Wbc,Nötrofil,NLO değerleriyle yara evresi arasında doğru orantılı olarak istatiksel anlamda fark bulundu.Lenfosit değerlerinde ise yara evresi arttıkça istatiksel olarak anlamlı bir düşüş gözlendi.Çalışmamızda hastaların yatağa bağımlılık derecesiyle (tam,yarı,bağımsız) yara evresi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.Hastaların Albumin düzeylerini yara evrelerine göre kıyasladığımızda istatistiksel olarak anlamlı sonuç ortaya çıkmıştır. SONUÇ:Literatürde daha önce bu konuda çalışma bulunmamakta olup çalışmamız NLO parametresi ile dekübit yarası ilişkisini inceleyen ilk çalışma olma özelliği taşımaktadır. Dekübit yarası olan hastalarda anlamlı Nötrofil/Lenfosit oranı sayısının yüksekliği saptadık.Bundan sonra yapılacak çalışmalarda Nötrofil/Lenfosit oranı düzeyindeki değişiklik ile tedaviye yanıt arasındaki ilişkinin araştırılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE:The purpose in this study is the examination of the relationship between the neutrophile/lymphocyte rates and the decubitus phase in patients receiving home care services. (Date: 07.06.2017 Issue:51) MATERIALS AND METHOD:Among patients with bedsores, registered in the home care unit under University of Health Sciences, Gaziosmanpaşa Taksim Health Practices and Research Center, Family Practice Clinic; 91 patients have been included in the study without seeking an age range. Ages, genders, nurses and chronic illness status, blood tests and bedsore stages of the patients have been noted. All the statistical data has been produced using the 20.0 version of the SPSS program. FINDINGS:A total of 91 patients registered in the home care unit under Gaziosmanpaşa Taksim Training Research Center Family Practice Clinic unit have been examined for the purposes of this research. In the study, most of the bedsores have been in Stage 3, and the rest has been determined to be in Stage 1, Stage 2 and Stage 4, respectively. No statistically significant difference has been determined in the distribution of bedsore stage by gender in the study. A directly proportional statistical difference has been determined between the Wbc, Neutrophile, NLO values and the stage of bedsore. And a statistically significant decline has been observed in the lymphocyte value as the stage of bedsore increased. A significant relationship has not been detected between the level of bed confinement of the patients (fully confined, semi-confined, non-confined) and the bedsore stages. Comparison of the Albumin levels of the patients with regards to their bedsore stages has resulted in a statistically significant result. CONCLUSION:There are not any prior studies on this subject in the literature, and our study has been the first study in which the relationship between NLO parameter and the decubitus sore has been examined. A high amount of significant Neutrophile/Lymphocyte rate has been determined in patients with decubitus sores. It is thought that the relationship between the change in the level of Neutrophile/Lymphocyte rates and response to treatment can be researched.