İnflamatuar bağırsak hastalıklarında tutulum yerlerine göre ghrelin düzeyi
Ghreli̇n levels accordi̇ng to effected segment of the gastrointestinal tract in inflammatory bowel di̇seases
  1. Tez No: 487056
  2. Yazar: SELCAN CESUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada pek çok sistem ve hastalık üzerinde etkisi olan ghrelin hormonunun inflamatuar bağırsak hastalıklarında tutulum yeri, yaş, cinsiyet, hastalık süresi, akut faz reaktanları gibi değişkenlere bağlı olarak düzeyinin belirlenmesi amaçlandı. YÖNTEM: Çalışmamıza Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvuran 19 ile 61 yaşları arasında 87 ülseratif kolit ve crohn hastası dahil edildi. Ülseratif kolit ve crohn hastalığı dışında diyabetes mellitus, kronik böbrek hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olan hastalar dışlanarak plazma ghrelin düzeyi bakılıp, hastalık tutulum yeri ve belirlenen diğer parametreler ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gösterip göstermediği değerlendirildi. SONUÇ: Çalışmamıza dahil edilen inflamatuar bağırsak hastalarında ghrelin düzeyi ile cinsiyet, yaş, tanı yaşı, hastalık süresi, Crohn hastalığı ve Ülseratif kolit tanısı, CRP, ESR, hemoglobin, hematokrit, wbc düzeyi ve tutulum yeri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. TARTIŞMA: Diğer çalışmalar ile yapılan değerlendirmelerde ghrelin düzeyinin İBH tanısı koymak ve tutulum yerini saptamaktan daha çok aktivasyonu göstermede daha etkili bir belirteç olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Serum ghrelin level has role in many systems and diseases. In this study we aimed to determine the serum ghrelin level correlation with the affected part of the gastrointestinal tract, age, gender, acute phase reactant levels of the patients with Inflammatory Bowel Diseases. METHODS: We included 87 patients aged between 19 and 61 with Ulcerative Colitis and Crohn's Diseases who applied to Haseki Training and Research Hospital Gastroenterology Clinic. We excluded patients with chronic diseases other than IBD, such as Diabetes Mellitus, Chronic Kidney Disease, Chronic Liver Disease, Chronic Obstructive Lung Disease, and we evaluated the statistical significance of the correlation between the plasma ghrelin levels and the selected parameters. RESULTS: The serum ghrelin levels of the patients included the study with IBD showed that there is non-statistically significance when it compared with gender, the age of diagnosis, the age of the disease, whether its Crohn's Disease or Ulcerative Colitis, CRP, ESR, Haemoglobin levels, Hematocrits levels, WBC counts, the affected part of the gastrointestinal tract. DISCUSSION: When its evaluate with the other studies in the literature, Ghrelin level is more valuable marker to show the activity of the disease rather than the diagnosis and determination of the affected part of the gastrointestinal tract.