İlk bir yaştaki beslenmenin 1-5 yaş arasındaki çocukların antropometrik ölçümlerine etkisi
Antropometry of children between the first older nutrition in 1-5 years effects on measurements
  1. Tez No: 487057
  2. Yazar: GÜLŞAH ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Anne sütü ile beslenme hayatın ilk 4-6 ayında en uygun beslenme şeklidir. Anne sütü çocukların büyüme ve gelişmeleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir. 6. Aydan sonra anne sütü çocuğun büyümesi için yetersiz kaldığı için ek gıdaya başlanmalıdır. Bu çalışmanın amacı, çocukların ilk 1 yaştaki beslenmesi ile büyümesi arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yöntem Çalışma S.B.Ü. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine 15.06.2017- 15.09.2017 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran 1-5 yaş asındaki 150 sağlam çocuğa yapıldı. Çocukların vücut ağırlıkları ve boy uzunlukları bu merkezlerde görevli hemşireler tarafından tekniğine uygun olarak ölçülmüştür. Çocukların doğum ağırlıkları, boyları, beslenme özellikleri ve ailelerine ilişkin bilgiler ise, annelere sorularak toplanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim Breastfeeding is the most appropriate form of nutrition during the first 4-6 months of life. Breastfeeding has positive effects on the growth and development of children. After 6th month Supplementary food should be started as the mother's milk is inadequate for the child to grow. The aim of this study is to investigate the relationship between children's first-year nutrition and growth. Method Study was made to 150 healthy children aged between 1 and 5 years who applied to the family medicine policlinic between 15.06.2017 and 15.09.2017 for any reason in S.B.Ü. Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. Body weights and height lengths of children were measured by nurses working in these centers in accordance with the mecidal technique. Information on birth weights, length, nutritional characteristics and families of the children were collected by asking their mothers. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis.