3-17 yaş akut ve kronik malnütrsiyonlu hastalarda el kavrama gücünün değerlendirilmesi
Evaluation of hand grip strength in 3-17 years old patients with acute and chroni̇c malnutrition
- Tez No: 811494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA GÜRSOY KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Malnütrisyon, vücut kütlesi ve fonksiyonlarında olumsuz etkilere yol açan bir beslenme bozukluğudur ve çocuklarda erişkinlere göre daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yetersiz beslenmede, tüm vücut protein konsantrasyonları ve hücre kütlesi azalır, proteolitik mekanizmalar uyarıldıkça protein sentezi azalır. Kas fonksiyonu tüm vücut proteini, vücut hücre kitlesi, kol kas kütlesi göstergesi olan üst orta kol çevresi (ÜOKÇ) ve vücut kitle indeksi ile ilişkilidir. El kavrama gücü (EKG), hastanın protein-enerji malnütrisyonundan etkilenen işlevsel yeteneğini ölçmek için standart bir yöntemdir ve malnütrisyonun saptanması için nesnel bir belirteç olarak kullanılabilir. Amaç: Pediatrik malnütrisyonda erken tanının tedaviye ve eşlik edebilecek birçok morbiditeye olumlu etkisi vardır. Bu çalışmada pediatrik malnütrisyonu tanımlamada el kavrama ve parmak kavrama gücünün kullanılabilirliğini ve malnütrisyona yönelik beslenme düzenlenmesi yapılan hastalarda tedaviye yanıtın kısa ve orta-uzun vadede ölçülebilirliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda ek olarak el kavrama gücü ve parmak kavrama gücünün antropometrik ölçümler ve nutrisyonun laboratuvar belirteçleri ile ilişkisinin tanımlaması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Pamukkale Üniversitesi Çocuk Gastroenteroloji polikliniğine ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran 3-17 yaş malnütrisyonu olan hastalar ve aynı yaştaki sağlıklı kontrol grubu prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların ve sağlıklı kontrol grubunun antropometrik ölçümleri (boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), boya göre ağırlık, orta kol çevresi, triceps deri kıvrım kalınlığı ölçümü (TDKK)) ve baskın el ve baskın olmayan el için 3'er ölçüm el kavrama gücü ölçümü (NHANES protokolüne göre), parmak kavrama gücü ölçümleri ve kan, idrar tetkikleri alındı. Uygun ve yeterli enteral beslenme açısından tedavisi düzenlenen malnütrisyonu olan grubun 2. ve 8. haftada el kavrama ve parmak kavrama gücü ölçümleri alındı. Sekizinci haftada ek olarak antropometrik ölçümleri ve laboratuvar tetkikleri tekrarlandı. Bulgular: Çalışmamıza 55 malnütrisyonlu çocuk ve 50 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Malnutrition is a nutritional disorder that causes adverse effects on body mass and functions and may cause more serious health problems in children than in adults. In malnutrition, whole body protein concentrations and cell mass decrease, and protein synthesis decreases as proteolytic mechanisms are stimulated. Muscle function is associated with whole body protein, body cell mass, upper middle arm circumference (MWC), which is an indicator of arm muscle mass, and body mass index. Hand grip strength (ECG) is a standard method for measuring a patient's functional ability affected by protein-energy malnutrition and can be used as an objective marker for detecting malnutrition. Objective: Early diagnosis of pediatric malnutrition has a positive effect on treatment and many accompanying morbidities. In this study, it was aimed to evaluate the usability of hand grip and pinch grip strength in defining pediatric malnutrition and to evaluate the measurability of response to treatment in the short and medium-long term in patients who underwent nutritional regulation for malnutrition. In addition, we aimed to define the relationship between hand grip strength and pinch grip strength with anthropometric measurements and laboratory markers of nutrition. Material and Methods: Patients aged 3-17 years with malnutrition who applied to Pamukkale University Pediatric Gastroenterology outpatient clinic and Pediatric Health and Diseases polyclinics and control group of the same age were evaluated prospectively. Anthropometric measurements of patients and health control group (height, body weight, body mass index (BMI), weight for height, middle arm circumference, triceps skin height measurement (TSF)) and 3 measurements for dominant hand and non-dominant hand. strength measurements (according to the NHANES protocol), finger web strength measurements, and blood and urine tests were taken. Hand grip strenght and finger pinch strength measurements were taken at the 2nd and 8th weeks of the group with malnutrition, which was carried out in terms of appropriate and adequate enteral nutrition. Anthropometric measurements and laboratory tests were repeated in the eighth week. Results: 55 malnourished children and 50 healthy control groups were included in our study.