Kronik ürtikerde omalizumab gerçek yaşam verileri: Tedaviye yanıt oranları, tedaviye yanıtı belirleyen belirteçler ve tedavinin hastalık aktivite skorları ile yaşam kalitesi üzerine etkilerini inceleyen retrospektif çalışma
Real life experiences wi̇th omalizumab for the treatment of chronic urticaria: A retrospective study to evaluate treatment responses , factors associated with treatment response, omalizumab's effect on disease activity and quality of life scores
- Tez No: 487064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK KOCATÜRK GÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Kronik ürtiker tedavisi hem hasta hem de tedaviyi üstlenen hekim için zorlu bir süreçtir. Hastaların yaşam kalitelerinde, iş ve okul performanslarında belirgin düşme gibi durumlar da eşlik edebilir. Kılavuzlarda kademeli tedavi yaklaşımı önerilmektedir. Yüksek doz antihistaminiğe rağmen yanıt alınamayan hastalarda 3.basamak tedavi olan omalizumab tedavisine geçilmesi önerilir. Biz de bu çalışmada omalizumab tedavisi başlanan hastaların sosyodemografik özelliklerini, etiyolojik faktörleri, hastaların tedaviye yanıt oranlarını, tedaviye yanıtı belirleyen belirteçleri ve tedavinin hastalık aktivite skorları ile yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Ürtiker Polikliniği'ne Ocak 2014- Eylül 2017 yılları arasında başvuran kronik ürtiker tanısı ile takip edilip omalizumab tedavisi almış veya almakta olan hastaların dosyaları taranarak yapılmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, laboratuar parametreleri ve etiyolojik faktörleri incelenmiştir. Tedavi yanıtını değerlendirmek için en az 6 enjeksiyon alan hastaların verileri kullanılmıştır. Hastalık şiddetini ve tedaviye yanıtı belirlemede 0, 12 ve 24. haftalardaki ÜAS7 değerleri ve başlangıca göre düşüşü değerlendirilmiştir. Ek olarak tedavinin yaşam kalitesi üzerini etkisini belirlemede 0, 12 ve 24. haftalardaki KÜYKA değerleri ve başlangıca göre düşüşü de değerlendirilmiştir. Son olarak da tedaviye yanıt veren hastaları belirlemede ise 12 ve 24. haftalardaki ÜKT değerlerinin 12 ve üzerinde olması baz alınmıştır. Bulgular: Olguların 148'i (% 80.9) KSÜ, 35'i (%19,1) KİNDÜ olmak üzere 2 grup altında incelenmiştir. Çalışmaya alınanların 117'si (%63,9) kadın, 66'sı (%36,1) erkek hastalardan oluşmaktaydı. Yaş aralığı 16-77 arasında olup, ortalaması ise 39,48±12,87 yıl olarak bulundu. Hastalık süresi KSÜ hastalarında 2 ile 480 ay arasında değişmekte olup ortalaması 35,43±57,36, KİNDÜ hastalarında ise 2 ile 180 ay arasında değişmekte olup ortamalası 37,43±47,02 aydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic urticaria (CU) treatment can be challenging both for the physician and their patients. Significant impairments in patient quality of life, work and school performance may also be accompanied. Guidelines recommend a stepwise approach for the treatment. Patients with unadequate response to high-dose antihistamines are recommended to undergo treatment with omalizumab. In this study, we aimed to investigate the sociodemographic characteristics, etiologic factors, treatment response rates of the patients, factors associated with treatment response and the effect of the treatment on disease activity scores and quality of life of the patients who were given omalizumab for the treatment of CU. Materials and Methods: This study was carried out by reviewing the files of patients who were admitted to Okmeydanı Training and Research Hospital Department of Dermatology Urticaria Policlinic between January 2014 and September 2017 and who were followed up with chronic urticaria and received or still receiving omalizumab treatment. The sociodemographic characteristics, laboratory parameters and etiological factors of the patients were examined. Data from patients receiving at least 6 injections were used to assess treatment responses. Change in UAS7 scores from baseline to 12th and 24th weeks were used to determine disease severity and treatment response. Change in CU-QoL scores from baseline to 12th and 24th weeks were used to determine the impact of treatment on quality of life. Finally, to determine patients responding to treatment, UCT scores 12 and above at 12th and 24th weeks were considered. Results: Of the cases, 148 (80.9%) were classified as CSU and 35 (19.1%) were classified as CIndU. A hundred and seventeen patients (63.9%) were female and 66 patients (36.1%) were male. The age range was between 16 and 77, and the mean age was found as 39.48 ± 12.87 years. The duration of disease ranged from 2 to 480 months in patients with CSU, with an average of 35,43 ± 57,36 and between 2 and 180 months in CIndU patients with a mean of 37,43 ± 47,02 months.