Midüretral sling operasyonları sonrası işeme disfonksiyonu için risk faktörlerinin araştırılması
Risk factors for voiding dysfunction following midurethral sling operations
  1. Tez No: 487065
  2. Yazar: UĞUR KEMAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN SEYFİ AKSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Midüretral sling operasyonları (TVT ve TOT) sonrası gelişen işeme disfonksiyonu için risk faktörlerini tanımlamak. Materyal ve Metot: Bu çalışma, aynı cerrahi ekip tarafından 4 yıllık bir süre içerisinde midüretral sling operasyonu uygulanan 167 tane hastayı içeren retrospektif bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Hastaneden taburcu olmadan, persistan postoperatif işeme sonrası rezidü idrar volümü ≥150 ml olan ve/veya idrarı boşaltmada zorluk yaşayan ve bundan dolayı yerleştirilen meş materyali cerrahi olarak gevşetilen hastalar postoperatif işeme disfonksiyonlu hastalar olarak değerlendirildi ve vaka grubunu oluşturdu. Böyle bir işlem gerektirmeyen hastalar ise kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların demografik, medikal ve cerrahi özgeçmişleri, işeme semptomları, ürodinamik değerlendirme sonuçları ve intraoperatif özellikleri hastane kayıtlarından toplandı. Gruplar arasındaki univaryant analizler bağımsız Student t testi ve ki-kare testi ile yapıldı. Çoklu lojistik regresyon analizi kullanılarak erken postoperatif işeme disfonksiyonu için anlamlı risk faktörleri belirlendi. Bulgular: 167 hastanın, 29 (17.4%)'u vaka, 138 (82.6%)'i kontrol grubunu oluşturmaktaydı. Univaryant analiz sonucunda postoperatif işeme disfonksiyonu ile ilişkili olabilecek yedi tane olası değişken belirlendi. Bunlar, yaş, menapozal durum, preoperatif valsalva kaçırma nokta basıncı, preoperatif ≥ grade 3 pelvik organ prolapsus varlığı, TVT operasyonu, eşlik eden anterior kolporafi ve vajinal histerektomi idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To identify risk factors for postoperative voiding dysfunction following midurethral sling operations (TVT and TOT). Materials and methods: This was a retrospective case-control study of 167 patients who underwent midurethral sling procedure over a four-year- period by same surgical team. The patients who needed to be loosen the tape materials surgically before discharged due to persistant postvoid residual bladder volume ≥150 ml and/or difficulty in emptying the bladder were defined as patients with postoperative voiding dysfunction (case group). The patients who did not need were the control group. Demographics, medical and surgical histories, voiding symptoms, urodynamic evaluation, and intraoperative data were collected from hospital records. Univariate analyzes between groups were completed using independent Student t and chi-square tests as appropriate. Multivariable stepwise logistic regression was used to determine predictors of postoperative voiding dysfunction. Results: Of 167 patients, 29 (17.4%) were cases and 138 (82.6%) were controls. Univariate analysis demonstrated seven probable variables associated with voiding dysfunction: age, menopausal status, preoperative valsalva leak point pressure measurement, presence of preoperative ≥ grade 3 pelvic organ prolapse, TVT procedure, concomitant anterior colporraphy and vaginal hysterectomy.