Onkoloji hastanesine başvuran mastit tanısı ile takip edilen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients who followed by mastitis diagnosis attending to oncology hospital
- Tez No: 487066
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mastit; meme dokusunda enfeksiyöz ve nonenfeksiyoz olarak meydana gelen enflamatuvar sürecin genel isimlendirmesidir. Özellikle laktasyon dönemi olmak üzere üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Hastanemize laktasyon dönemi dışında da çeşitli meme hastalığı nedeniyle başvuru sık olmaktadır. Bu başvurular içinden mastit tanısı konulan hastaların; klinik özelliklerini ve laboratuar bulgularını değerlendirerek mastitli olguların epidemiyolojik özelliklerini, medikal tedaviye cevabı etkileyen faktörleri ve tedavinin takibinde önemli olan parametrelerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. S.B.Ü. Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğine 01/01/2006- 01/01/2015 tarihleri arasında mastit şüphesiyle ayaktan başvuran, yatırılarak tedavi edilen ve Genel Cerrahi Kliniğinde konsülte edilen 33 hasta çalışmaya dâhil edildi. Başlangıç demografik verileri, klinik özellikleri, enfeksiyona ikincil olarak artan akut faz reaktanları, mikrobiyolojik özellikleri ve tedavi altında klinik ve laboratuar verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 49,3' tü. Olguların %12,1'inde emzirme hikayesi vardı, %57,6'sında meme kanseri zemininde mastit gelişmişti. Hastaların %54,5'inden kültür yapılmış olup %61,1 oranında üreme tespit edilmişti. Kültür yapılabilen gurupta en fazla %27,27 oranında metisilin duyarlı Staphylococcus aureus üredi. Gram-pozitif mikroorganizmalar çoğunlukla üreyip tüm örneklerin %61'ini teşkil etmekteydi. Nadir etkenler arasında ise %8 oranında Pseudomona saureginosa, %8 oranında Escherichia coli %8 oranında Enterobacter cloacae, %15 oranında Candida albicans üremesi olduğu saptandı. Başvuru zamanında en sık görülen klinik bulgu hastaların %100'ünde memede kızarıklık ve %84,8'inde hassasiyet iken en sık müsbet bulunan laboratuvar verisi tüm hastaların %78'inde müspet olan CRP yüksekliği olarak tespit edildi. Tedaviye en olumlu cevap ateşi olan hastalarda ateşin düşmesiydi. En duyarlı laboratuvar testinin ise CRP olduğu görüldü. Hastalar için akut faz reaktan değerleri malignitesi olan ve olmayan guruplarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi. Antibiyoterapiye klinik viii ve laboratuvar cevap açısından da yine iki gurup arasında istatiktiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Mastit hastaları teşhisinde ve tedavi takibinde klinik ve labaratuvar bulguları genellikle korele olup birlikte değerlendirilmelidir. Tedavide Gram–pozitif mikroorganizmaları kapsayan antibiyoterapi öncelikli tercih edilse de başlangıçta alınacak doku kültürü daha nadir görülen Gram-negatif bakterilerin gösterilmesini ve daha rasyonel tedavi yapılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mastitis is the inflammatory process occurring in an infectious or non-infectious manner in the breast tissue. It is widely seen in women with breeding ages, especially in lactation period. Beside lactation period, patients with diverse breast diseases frequently apply to our hospital. This study aims to evaluate the epidemiological properties, the factors that affect the response to the medical treatment and parameters which are critical in the survey of the treatment via examining clinical and laboratory signs in the patients diagnosed with mastitis. 33 patients whom were suspected with mastitis, hospitalized, consulted in Surgery Clinic, and applied ambulatory to SBU Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Education and Research Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology polyclinics on the dates between 01/01/2006-01/01/2015 were included in the study. Initial demographic data, clinical features, acute phase reactants increased secondarily in response to infection, microbiological properties and clinical and laboratory data under treatment were evaluated retrospectively. The average age of the patients was 49,3. 12,1% of cases were with lactation history, and 57,6% of them were with breast cancer-based mastitis. Culturing was applied to 54,5% of cases and microbial susceptibility was determined at a ratio of 61,1%. The most frequently determined species in cultured group was methicillin-sensitive Staphylococcus aureuswith a ratio of 27,27%. Gram-positive bacteria account for 61% of all specimens. Pseudomonas aureginosa (8%), Escherichia coli (8%), Enterobacter cloacae (8%) and Candida albicans (15%) were rarely detected. The constant clinical signs in the patients during application were rash (in 100% of the patients) and susceptibility (in 84,8% of the patients) in the breast tissue. The most positive laboratory data was the increase in CRP which was seen in 78% of the patients. The most affirmative response was being afebrile in the patients with fever. The most sensitive laboratory test was CRP. Acute phase reactant values were insignificant between malignant and non-malignant patients. Similarly, there were not any significances in terms of clinical and laboratory response to antibiotherapy between these groups. x Clinical and laboratory signs should be jointly evaluated in the diagnosis and treatment of mastitis. Even though the antibiotherapy towards Gram-positive microorganisms is primarily applied, culturing at the beginning would promote identification of Gram-negative bacteria and thus, more rational treatment.