Sokakta çalışan ve çalışmayan çocukların aile bireylerini ve aile ilişkilerini algılama biçimlerinin incelenmesi
Study on perception of family members and family relations by children working and not working and not working in streets
  1. Tez No: 83542
  2. Yazar: SÜNDÜZ SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SOKAKTA ÇALIŞAN VE ÇALIŞMAYAN ÇOCUKLARIN AİLE BİREYLERİNİ VE AİLE İLİŞKİLERİNİ ALGILAMA BİÇİMLERİNİN İNCELENMESİ Sündüs SAĞIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Neriman ARAL Jüri :Prof. Dr. Esra ÖMEROĞLU-TURAN Doç Dr. Neriman ARAL Doç. Dr. Gelengül HAKTANIR Bu araştırma, sokakta çalışan ve çalışmayan çocukların aile bireylerini ve aile ilişkilerini algılama biçimlerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Ankara sokaklarında çalışan 90 çocukla, alt sosyo-ekonomik düzeye sahip bölgelerdeki okullardan seçilen 90 çocuk olmak üzere toplam 180 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada çocuk ve ailesi hakkında genel bilgileri elde edebilmek için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların aile bireylerini ve aile ilişkilerini algılama biçimleri ile ilgili bilgileri elde edebilmek için de“Aile Tutumları Testi”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde“Khi-Kare”testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis STUDY ON PERCEPTION OF FAMILY MEMBERS AND FAMILY RELATIONS BY CHILDREN WORKING AND NOT WORKING IN STREETS Sündüs SAGIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL Jury :Prof. Dr. Esra ÖMERO?LU TURAN Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL Assoc. Prof. Dr. Gelengül HAKTANIR This study was planned to determine if there was a correlation between perception of family members and of family relation by children working or not working in streets and the situation that they worked or didn't work in the streets. The study was carried out on 180 (one hundred eighty) children chosen from working children and children from the schools in region of low socioeconomic level. In the study, in order to obtain general information from the children and their families, the personal information form was used, and to obtain data on children's perception of family members and of family relations, The Family Attitudes Test was applied. iiiIn the evaluation of the obtained data, Khi-kare Test was used.