Burdur ilinde keçilerde chlamydophila abortus' un seroprevalansı
Seroprevalance of chlamydophila abortus in Burdur province
  1. Tez No: 487156
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. DİLEK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Chlamydophila abortus tüm dünyada koyun ve keçi yetiştiriciliğinde ciddi ekonomik kayıplara yol açan koyun enzootik abortusu (OEA) hastalığının etkenidir. Gebe hayvanlarda abort ve zayıf yavru doğumları dışında klinik semptomlara rastlanmaz. Abortlar genellikle doğuma 2-3 hafta kala şekillenir ve abort yapan hayvanlar genellikle tekrar yavru atmazlar. C. abortus enfeksiyonunun teşhisi kotiledonlu plasenta veya fetusa ait dokulardan hazırlanan preparatlarda bakterinin görülmesi veya etken izolasyonu ile yapılır. Etken izolasyonu enfeksiyonun teşhisinde altın standarttır. Ancak, kültür için canlı ortamlara, uygulama için uzman personel ve zamana ihtiyaç duyulması gibi dezavantajlara sahiptir ve rutin teşhiste uygulanmamaktadır. Serolojik testler, C. abortus'a karşı gelişen antikorları saptamada sıklıkla kullanılmaktadır. Komplement fikzasyon testi (KFT), Enzyme linked immunosorbent assay (ELİZA) en sık kullanılan testlerdir. KFT, Official International Epizootica (OIE) tarafından tavsiye edilen ve C. abortus antikorlarının teşhisinde kullanılan ilk serolojik testtir. KFT ile C. abortus, C. pecorum ve Acinetobacter sp. gibi bazı Gram negatifler arasında kros reaksiyonlar saptanmıştır. Bu durum testin sensitivite ve spesifitesinde azalmaya neden olmaktadır. Testin uygulanmasının zor, pahalı, zaman alıcı olması, uzman personele ihtiyaç duyulması xi nedeniyle rutinde kullanılmamaktadır. ELİZA deneysel ve saha çalışmalarında C. abortus'a karşı oluşan antikorları saptamada sıklıkla kullanılan bir testtir. Bu test uygulaması ve yorumlaması kolay, ucuz, hızlı ve aynı anda çok sayıda serumun incelenebilmesi gibi avantajlara sahiptir. Bu çalışma ile Burdur ilindeki keçi sürülerinden kan örnekleri toplanarak, ELİZA ile C. abortus'a karşı oluşan antikorların varlığı belirlenerek, enfeksiyonunun görünen ve gerçek seroprevalanslarının belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla tesadüfi örnekleme ile seçilen 22 keçi sürüsünde 2 yaşından büyük dişi hayvanlardan 384 kan serum örneği toplandı ve ticari bir ELİZA kiti (IDEXX, Switzerland AG, Liebefeld-Bern, Switzerland) ile C. abortus'a karşı oluşan antikorların varlığı saptandı. Enfeksiyonunun görünen ve gerçek bireysel, sürü-içi ve sürüler-arası seroprevalansı hesaplandı. Buna göre keçilerde C. abortus enfeksiyonu için görünen bireysel, sürü- içi ve sürüler-arası prevalans değerleri sırasıyla % 19.27, % 22.09 ve % 70.37 olarak hesaplandı. C. abortus ELİZA kitinin spesifitesi ve sensitivitesine göre C. abortus'un gerçek bireysel, sürü-içi ve sürüler-arası prevalansı ise sırasıyla % 19.44, % 22.44, % 90.81 olarak saptandı. C. abortus'un keçilerde ırka göre dağılımı bakımından istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadı (p˃0.05). Bu çalışma ile Burdur ili keçi sürülerinde C. abortus enfeksiyonunun oldukça yüksek olduğu, keçilerde bu enfeksiyon için kontrol ve mücadele programlarına kısa sürede başlanması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Chlamydophila abortus is the causative agent of enzootic abortion (OEA) of sheep that causes severe economic loss in sheep and goat breeding worldwide. Pregnant animals do not have clinical symptoms except abortion and weak lambs. The abortion generally occurs in the last 2-3 weeks of gestation and the animals do not abort again. The diagnosis of C. abortus infection is made by isolation of the agent or bacterioscopy made with slides prepared from placenta or fetal tissues. The isolation is the gold standard in diagnosis. However, having live environments for culture has disadvantages such as the need for specialized staff and time for implementation, and is not routinely practiced. Serological tests are frequently used to detect antibodies against C. abortus. The complement fixation test (CFT) and enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) are the most frequently used tests. The CFT is the first serological test used to diagnose of C. abortus antibodies and recommended by official international epizootica (OIE). CFT leads to cross reactions in among C. abortus, C. pecorum and some Gram-negative bacteria such as Acinetobacter sp. This causes a decrease in the sensitivity and specificity of the test. CFT is a test xiii difficult, expensive, time consuming to use. It is not used in the routine due to the need of specialist personnel. ELISA is a test commonly used to detect C. abortus antibodies in experimental and field studies. The application and interpretation of test are easy, inexpensive, fast and have the advantage of being able to examine many different sera at the same time. In this study, blood samples were collected from the goat herds of Burdur province and the presence of antibodies against C. abortus was determined by ELISA and the apparent and true seroprevalences of the infection were determined. For this purpose, 384 blood sera were collected from goats aged over 2 year from 22 goat herds, selected by random sampling, and the presence of antibodies against C. abortus was detected with a commercial ELISA kit (IDEXX, Switzerland AG, Liebefeld-Bern, Switzerland). Apparent and true individual, within herd and between herds seroprevalence of the infection were calculated. Accordingly, the apparent prevalences of individual within herd and between herds prevalence for C. abortus infection in goats was calculated as 19.27 %, 22.09 % and 70.37 %, respectively. The true individual within herd and between herds prevalence of C. abortus were 19.44 %, 22.44 % and 90.81 %, respectively, according to the sensitivity and specificity of the C. abortus ELISA kit. There was no statistically significant difference in the distribution of C. abortus between Honamli and Hair goat strains (p˃0.05). It was concluded that the C. abortus infection was very high in Burdur province goat herds. This infection should not be ignored in the abortion cases of the goats, and control and prevention programs for this infection should be started shortly in the goats.