Atletizm branşındaki sporcuların kişilik özelliklerinin başarı motivasyonuna etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of athletics branches' personality attributes on motivation for success
  1. Tez No: 487161
  2. Yazar: EMRAH ZORLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖZDE ALGÜN DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada atletizm branşındaki sporcuların kişilik özelliklerinin başarı motivasyonuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Tarama modeli, geçmişte ya da halen var olan bir durumu var olduğu şekliyle betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımıdır. Araştırmanın evrenini atletizm branşında faaliyet gösteren sporcular oluştururken, örneklemini ise Ankara, Antalya ve Mersin illerinde atletizm ile ilgilenen 104 milli takım sporcusu ve 238 milli olmayan sporcu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ve Willis (1982) tarafından geliştirilen ve Tiryaki ve arkadaşları (1997) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği, ayrıca Eysenck (1975) tarafından geliştirilen, Francis ve arkadaşları (1992) tarafından bazı maddeleri kısaltılan ve Karancı ve arkadaşları (2007) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Gözden Geçirilmiş/Kısaltılmış Eysenck Kişilik Anketi formu yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programı ile analiz edilmiştir. Kişisel bilgilerin analizinde yüzde ve frekans hesaplaması kullanılmıştır. Cinsiyet ve millilik durumuna göre karşılaştırmalar, ManyWhitney U testi ile yapılmıştır. Yaş ve gelir durumuna göre karşılaştırmalar ise Kruskal Wallis H testi ile yapılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda çıkan farklılıklar Tukey HSD testi ile değerlenmiştir. Ölçeklerin alt faktörlerinin birbirleriyle ilişkilerinin tespiti için korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak; atletizm ile ilgilenen sporcuların sporda başarı motivasyonu ile kişilik özellikleri arasında yakın bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the examination of the effects of the personal characteristcis of the athletes to success motivation. is aimed. This is a descritive study which used scanning model in it. Scanning model is a examination way that to describe the situation which happened in the past or still exists currently. (Karasar, 2002) The research is made on 342 athletes,( 104 of them are national athletes) that they still go on their carer in Ankara, Antalya and Mersin. Demographic information form and Sport-specific Succuss Motivation, adapted to Turkish by Tiryaki and his friends (1997) and developted by Willis (1982) and also developted by Eysenck (1975), abbreviated by Francis and his friends (1992), adapted to Turkish by Karancı and his friends (2007) Revised/Abbreviated Eysenck's personality questionnaire form is used. The obtained data were analyzed by SPSS 23 package program. Percent and frequency calculation is used in analyzing informations By gender and nationality, comparisons are done with Many Whitney U test. Comparisons according to age and income situation are done with Kruskal Wallis H test.Differences results from comparisons were determined by the Turkey HSD test. A Correlation analysis was used to determine the relationship of the subfactors of the scales to each other. It can be concluded that there is a close relatıonshıp between the athletic motivation of the athletes and the personality characteristics of the athletes who are traumatized.