Rekreasyonda sürdürülebilirlik: Ölçek geliştirme ve yordama çalışması
Sustainability in recreation: A scale development and prediction study
  1. Tez No: 986555
  2. Yazar: GÖKHAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, rekreasyon alanında sürdürülebilirlik düzeyini ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek ve rekreasyonda sürdürülebilirliği yordayan değişkenleri incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ve betimsel araştırma desenine göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma gruplarını; ölçek geliştirme evresinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Ankara ilindeki gençlik merkezleri üyelerinden 18 yaş üstü 892 kişi; Rekreasyonda Sürdürülebilirlik Ölçeği'nin yordanması evresinde ise Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Ankara ilindeki Keçiören Gençlik Merkezi üyelerinden 18 yaş üstü 299 kişi oluşmaktadır. Ölçek geliştirme evresinde elde edilen veriler üzerinden, Açımlayıcı Faktör Analizi yapılmış ve sonuç olarak;“bireysel sürdürülebilirlik”,“toplumsal sürdürülebilirlik”,“örgütsel sürdürülebilirlik”ve“etik sürdürülebilirlik”olarak isimlendirilen dört faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Elde edilen bu yapıya Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulanmış ve sekiz maddenin silinmesinden sonra 17 madde ve üç faktörlü“Rekreasyonda Sürdürülebilirlik Ölçeği”ne ilişkin yapı geçerliği yapılmıştır. Ölçeğin güvenirliği için Cronbach Alpha ve Yarıya Bölme iç tutarlılık analizleri uygulanmış ve sonuç olarak geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın diğer evresinde ise, katılımcıların rekreasyonda sürdürülebilirliği yordama düzeyleri incelenmiştir. Ölçeğin bütününe ilişkin Cronbach Alpha değeri .899 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada, cinsiyet ve ekonomik duruma göre“bireysel sürdürülebilirlik”faktöründe; medeni durum ve spor yapma durumuna göre ise“toplumsal sürdürülebilirlik”faktöründe istatiksel açıdan anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca gençlik merkezlerinin etkinliklerine daha önce katılanların ilk kez katılanlara göre tüm faktörlerde daha yüksek puanlara sahip olduğu görülmekle birlikte; etkinlik türü, gençlik kamplarına katılım, lisanslı sporcu olma, eğitim durumu ve meslek durumlarına göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Sonuç olarak Rekreasyonda Sürdürülebilirlik Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu ve belirlenen değişkenlerin rekreasyonda sürdürülebilirliği anlamlı düzeyde yordadığını göstermektedir. Ayrıca gelecekte yapılacak çalışmalara kuramsal ve pratik bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to develop a valid and reliable measurement tool to assess the level of sustainability in the field of recreation and to examine the variables that predict sustainability in recreation. The research was conducted using a quantitative research approach, employing a survey model and a descriptive research design. The study groups consisted of 892 individuals aged 18 and over who were members of youth centers affiliated with the Ministry of Youth and Sports in Ankara during the scale development phase, and 299 individuals aged 18 and over who were members of the Keçiören Youth Center affiliated with the Ministry of Youth and Sports in Ankara during the prediction phase of the Sustainability in Recreation Scale. In the scale development phase, Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted on the collected data, resulting in a four-factor structure labeled as“individual sustainability,”“social sustainability,”“organizational sustainability,”and“ethical sustainability.”Confirmatory Factor Analysis (CFA) was then applied to this structure, and after the removal of eight items, construct validity was established for the 17-item, three-factor Sustainability in Recreation Scale. The reliability of the scale was examined using Cronbach's Alpha and Split-Half internal consistency analyses, and the results indicated that the scale is a valid and reliable measurement tool. In the second phase of the study, participants' levels of predicting sustainability in recreation were examined. The Cronbach's Alpha coefficient for the overall scale was calculated as .899. The findings revealed statistically significant differences in the“individual sustainability”factor according to gender and economic status, and in the“social sustainability”factor according to marital status and participation in sports. Additionally, participants who had previously attended activities at youth centers scored higher on all factors compared to first-time participants. However, no statistically significant differences were found based on activity type, participation in youth camps, being a licensed athlete, education level, or occupational status. In conclusion, the findings demonstrate that the Sustainability in Recreation Scale is a valid and reliable measurement tool and that the identified variables significantly predict sustainability in recreation. Furthermore, this study provides a theoretical and practical foundation for future research.