Diyabetik ratlarda liraglutide tedavisinin erektil fonksiyonlar üzerine etkileri
The impact of liraglutide treatment on the erectile function of the diabetic rats
- Tez No: 487171
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Glukagon benzeri peptid-1 (GLP-1) gastrointestinal sistemde L hücrelerinden salınan bir peptid hormondur. Tip 2 Diyabetes Mellitus (Tip 2 DM) tedavisinde GLP-1 agonistlerinin kullanılması pankreatik beta hücrelerinden insülin salgılanmasını arttırır. Çalışmamızda ekstrapankreatik dokularda da reseptörleri olduğu bilinen GLP-1 hormon agonisti Liraglutide tedavisinin diyabetik ratlarda erektil fonksiyonlar üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amaçlandı. GEREÇ YÖNTEM Toplam 30 adet, 240-335 gr ağırlığında sağlıklı, 13 haftalık Sprague-Dawley cinsi erkek rat çalışmaya alındı. İki hafta yağdan zengin diyet ile beslenme sonrası ratlar; Kontrol Grubu (Grup-K), Diyabet Grubu (Grup-D) ve Diyabet + Tedavi Grubu (Grup-DT) olmak üzere 3 gruba randomize edildi. Grup D ve Grup DT'yi oluşturan 20 rata 3 gün içinde 2 kez streptozosin (30mg/kg) enjeksiyonu yapılarak Tip 2 DM oluşturuldu. 12 hafta boyunca Grup-DM'ye sitrat buffer (0.25 ml/kg/12sa), Grup-DT'ye Liraglutide (0,3mg/kg/12saat) enjeksiyonu subkutan yapıldı. Erektil fonksiyonların değerlendirilmesi için İntrakavernöz Basınç (IKB) ile Ortalama Arteryel Basınç (OAB) ölçümü, serum analizileri için Testosteron, FSH, LH ölçümü ve histopatolojik inceleme için midpenil dokuda Kollajen Tip IV, RECA-1, nNOS ekspresyonları karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. BULGULAR Maksimum İKB/OAB oranı Grup-K: 0,790±0,164; Grup-D: 0,263±0,139; Grup-DT: 0,652±0,131 olarak saptandı ve Grup-K ile Grup-DT ölçüm sonuçları arasında istatistiksel anlamlı fark gözlemlenmedi (p=0,076).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES Glucagon-like peptide-1 (GLP-1) is a peptide hormone released from intestinal L cells following nutrient consumption. It potentiates secretion of insulin from pancreatic beta cells thus GLP-1 analogues are used for the treatment of type 2 diabetes mellitus (T2DM). The aim of this study is to evaluate the impact of GLP-1 receptor agonist liraglutide on the erectile function of the diabetic rats. MATERIAL AND METHODS A total of 30 male Sprague-Dawley rats (13 weeks old, 240-335 gr) were fed with fatty diet for 2 weeks. The rats were divided into 3 groups (n=10 each). The rats in the first group served as controls (group C) whereas the rats in the remaining two groups were injected with streptozosin and became T2D for forming diabetic group (group D) and treatment group (group DT). Rats in group D received citrate buffer injections whereas rats in the group T received liraglutide injections (0.3mg/kg/12h) subcutaneously. Erectile functions of all rats were evaluated with intracavernosal pressure (ICP)/mean arterial pressure (MAP) measurements. Moreover, sex hormone levels (Testosteron, FSH, LH) were evaluated and histological assessment of the midpenile tissue were performed (Collagen Type IV, rat epithelial antigen 1, nNOS). RESULTS Maximum ICP/MAP ratios were 0,790±0,164, 0,263±0,139and 0,652±0,131 in groups C, D and DT.