Hemşirelerin koroner anjiografi sonrası uyguladıkları bakım ve bakıma ilişkin bilgileri
Nursing care after coronary angiography and their knowledge on this subject
- Tez No: 48719
- Danışmanlar: PROF.DR. FETHİYE ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Araştırma, Ankara İli Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin koroner anjiografi sonrası uyguladıkları hemşirelik bakımının ve bakıma ilişkin bilgilerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Başkent Üniversitesi Hastanesinde koroner anjiografi hastalarının kabul edildiği B Blok 1. kat cerrahi ve B Blok 2. kat dahiliye kliniklerinde görev yapan 34 hemşirenin tamamı örneklem kapsamana alınmıştır. Verilere, araştırmacı tarafindan, gözlem ve görüşme teknikleri ile elde edilmiştir. Gözlem formu ve soru kağıdının işlerliğini test etmek amacıyla ön uygulama yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik sayılar, aritmetik ortalama, ki - kare, Fisher kesin ki- kare testi ve korelasyon regresyon analizi yöntemleri kuUanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, hemşirelerin koroner anjiografi sonrası hemşirelik bakımına ilişkin bilgi puan ortalamalarının ve koroner anjiografi sonrası hastaya uygulanan hemşirelik bakım puan ortalamalarının düşük olduğunu göstermiştir. Hemşirelerin koroner anjiografi sonrası hemşirelik bakımına yönelik bilgi puanlan ile hastaya uygulanan hemşirelik bakım puanlan arasındaki ilişkiyi belirleyen korelasyon katsayısı anlamlı bulunmakla birlikte, aralarındaki ihşkinin güçlü olmadığı saptanmıştır. Hemşirelerin, hizmet - içi eğitim programına katılma durumunun bilgi puanına etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, mezun olunan okulun ve bir ayda ortalama olarak bakım verilen koroner anjiografi hasta sayısının bilgi puanına etkisi olmadığı belirlenmiştir. Yukarıda verilen sonuçlar doğrultusunda; hemşirelere koroner anjiografi sonrası hemşirelik bakımına ilişkin hizmet - içi sürekli eğitim verilmesi, uygulamada kullanılabilen bir bakım formunun hazırlanması, konu ile ilgili hastayı bilgilendirme 51ve taburcu eğitimine ilişkin yazalı bir bilgi formu hazırlanması ve benzer araştırmaların büyük bir örneklem grubunda da yapılması önerilmiştir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study aims at determining the knowledge and practice of nurses assigned in Başkent University, Ankara Hospital mainly concentrating on the implementation of coronary angiography. The sample consists of 34 nurses who work at Başkent University Hospital Part B, 1 st floor surgery clinics and at the 2 nd floor medical clinics. The research data is obtained through interview and observation techniques. Pre-test studies were conducted to determine the reliability and validity of the observation form and the questionnaire. Necessary actions were taken after the application of pre-test studies. Percent numbers, arithmetic average, chi- square, Fischer, correlation and regression analyses were used so as to evaluate the obtained data. The results of the research revealed that the grade averages of nurses with respect to their knowledge and practice of nursing care after coronary angiography implementations are low. Although there is a positive correlation between knowledge and practice grades of nurses on coronary angiography implementations, the correlation coefficient is found as insignificant. While participation of the nurses for in- service training programs were observed as statistically significant in grades, graduate school and the number of patients who are implemented coronary angiography were found as ineffective.Following suggestions are proposed in parallel to the research results. Desing of continuous in-service training programs on nursing care after coronary angiography implementations.. Preparation of a nursing care form which is applicable in practice. 53Preparation of a written information to inform the patients and give discharge training. Conducting a similar research with a larger number of sample group. 54