Diyabetik maküler ödemde intravitreal aflibercept tedavisinin etkinliği ve güvenliği
Efficacy and safety of intravitreal aflibercept therapy in diabetic macular edema
- Tez No: 487190
- Danışmanlar: UZMAN BURAK ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
DİYABETİK MAKÜLER ÖDEMDE İNTRAVİTREAL AFLİBERCEPT TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİ VE GÜVENLİĞİ ÖZET Amaç: Diyabetik maküler ödemde intravitreal aflibersept tedavisinin etkinlik ve güvenliği retrospektif olarak değerlendirilmesi Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi retina birimde Eylül 2016-Ağustos 2017 yılları arasında diyabetik maküler ödem tanısıyla intravitreal aflibersept uygulanan 50 hastanın 76 gözü çalışmaya dahil edildi. Daha önce tedavi almamış ve birer ay ara ile 3 ay ardışık enjeksiyon uygulanan 50 hastanın dosya kayıtları incelenerek retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait Snellen eşeline göre en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, santral maküler kalınlık değerleri ve göz içi basınç ölçümleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma yaşları 27 ile 82 arasında değişen 76 olgu ile yapılmıştır. Olguların yaş ortalaması 57,2 ± 10,1 idi. Olguların % 34,2'i (n= 26) kadın, %65,8'i (n=50) erkektir. Olguların %77,6'sının fakik, %22,4'ünün psödofakik olduğu belirlenmiştir. Olguların düzeltilmiş en iyi görme keskinliği ortalamaları; tedavi öncesi; 0,38 ± 0,26; 1. enjeksiyon sonrası 0,53 ± 0,32; 2. enjeksiyon sonrası; 0,57 ± 0,34 ve 3. enjeksiyon sonrası; 0,64 ± 0,33 olarak tespit edildi. Her enjeksiyon sonrası ilk ay ve 3.
Özet (Çeviri)
EFFICACY AND SAFETY OF INTRAVITREAL AFLİBERCEPT THERAPY IN DIABETIC MACULAR EDEMA ABSTRACT Purpose: Retrospective evaluation of efficacy and safety of intravitreal aflibercept treatment in diabetic macular edema Materials and Methods: 76 eyes of 50 patients treated with intravitreal aflibercept due to diabetic macular edema in Retina Unit of Okmeydanı Training and Research Hospital, Health Sciences University between September 2016 and August 2017 were included in the study. Previously untreated 76 eyes of 50 patients were applied 3 months consecutive injections with one month interval and the results were evaluated retrospectively by analysing medical records. All patients 'values of best corrected visual acuity' according to Snellen Eshel, central macular thickness and intraocular pressure measurements were compared before and after treatment. Results: The study was conducted with 76 patients aged between 27 and 82. The average age of the patients was 57,2 ± 10,1. 34,2 % of the patients (n=26) were female and 65,8 % (n=50) were male. 77,6% of the cases were phakic and 22,4 % were pseudophakic. The mean of pretreatment 'best corrected visual acuity' of the patients was 0,38 ± 0,26 , after the 1th injection it was 0,53 ± 0,32, after the 2nd injection it was 0,57 ± 0,34 and after the 3rd injection it was 0,64 ± 0,33.