Matür kataraktlı olgularda fakoemülsifikasyon cerrahisi + iol implantasyonu öncesi ve sonrası ön segment değerlendirilmesi
Evaluation of anterior segment before and after phacoemulsification + iol implantation in mature cataracts
  1. Tez No: 487189
  2. Yazar: PINAR AKÇA GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. SEZİN ÖZDOĞAN ERKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Matür kataraktlı hastalarda fakoemülsifikasyon ve İOL implantasyonu öncesi ve sonrası ön segmenti görüntülemek ve ölçülen parametreleri karşılaştırarak operasyonun ön segment üzerine olan etkisini değerlendirmek. Gereç-Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'ne Aralık 2015 ile Şubat 2017 tarihleri arasında başvurarak matür katarakt tanısıyla fakoemülsifikasyon ve İOL implantasyonu uygulanmış 50 hastanın 50 gözünün verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların preoperatif ve postoperatif olarak, ÖS-OCT ile yapılmış olan ÖKA, AAM, TİBA, İK, SKK ve A-Scan USG ile yapılmış olan ÖKD ölçümlerinin sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildi. Preoperatif LK değerleri A-Scan USG ile belirlendi. Hastaların aplanasyon tonometresiyle ölçülen GİB ve Snellen eşeliyle ondalık olarak ölçülerek LogMAR'a çevrilen DEGK değerleri preoperatif ve postoperatif olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada yaşları 18 ile 86 arasında değişen ortalama yaşı 60,7 ±14,3 olan 30 erkek 20 kadın toplam 50 hastanın verileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: To image the anterior segment before and after phacoemulsification and IOL implantation in patients with mature cataract and to evaluate the effect of the operation on the anterior segment by comparing the measured parameters. Material and Methods: The datas of 50 eyes of 50 patients with mature cataracts, who underwent phacoemulsification and IOL implantation at Ophthalmology Clinic in Istanbul Education and Research Hospital of Health Sciences University between December 2015 and February 2017, were reviewed retrospectively. The preoperative and postoperative measurements of ACA, AOD, TISA, IT, CCT by AS-OCT and ACD by A scan USG were evaluated statistically. Preoperative LT values were determined with A-Scan USG. IOP values measured by applanation tonometry and BCVA values measured in decimal by Snellen's chart and converted to LogMAR's were compared preoperatively and postoperatively. Results: The datas of 50 patients (30 men and 20 women) ranged from 18 to 86 years whose mean age was 60.7 ± 14.3 years were analyzed.