Laparoskopik histerektomi ve abdominal histerektomi olan hastaların postoperatif cuff hematomu ve vajinal uzunlukları açısından karşılaştırılması
Comparison of laparoscopic hysteretomy and abdominal hysteretomy in patients with postoperative cuff hematoma and vaginal lengths
- Tez No: 487195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YILDIRIM, DOÇ. DR. KEREM DOĞA SEÇKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç : Ocak 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında kliniğimizde benign endikasyonlar ile yapılan laparoskopik ve laparotomik histerektomi ameliyatlarının postoperatif vajinal uzunluklarının ve oluşan kaf hematomlarının belirlenerek operasyon çeşidine göre farklılıkların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metod: Kliniğimizde, Ocak 2017 ile Ocak 2018 tarihleri arasında bening endikasyonlar ile yapılan 100 laparoskopik ve 100 abdominal histerketomi vakası prospektif olarak değerlendirilmiştir. Çaşılma planımızın etik kurulu Sağlık Bilimleri Üniverisitesi İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından incelenerek onaylanmıştır. Hastaların operasyon öncesi demografik bilgileri ile vücut kitle indeksi, probe küretaj sonuçları, smear sonuçları, geçirilmiş ameliyatları ve kronik hastalıklarıyla ilgili bilgiler kaydedilmiştir. Hastaların histerektomi sonrası 1.ve 2. gün kontrolleri yapılarak ve taburculukları sonrası, histerektomi sonrası 7. gün hastalar kontrole çağrılarak transvajinal ultrason ile kaf hematomu varlığı değerlendirildi ve hastaların hegar bujisi ile, abdominal ultrason yardımı ile histerektomi sonrası vajinal uzunlukları ölçüldü. Histerektomi sonrası vajinal uzunluk ölçümü POP-Q sınıflamasında yer alan C noktasının ölçümü temel alınarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 100 laparoskopik ve 100 laparotomik histerektomi vakası değerlendirildiğinde; histerektomi sonrası vajinal uzunluklarının her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı derecede farklılık izlenmiştir(p=0.002). Kaf hematomlarının varlığı değerlendirildiğinde, her iki grup arasında anlamlı bir fark izlenmemiştir. Çalışmamızda her iki grup arasında yaş,gravida parite,geçirilmiş ameliyat öyküsü, kronik hastalık hikayesi gibi demografik özellikler değerlendirildiğinde anlamlı bir fark izlenmemiştir. TLH olan hastaların ameliyat endikasyonlarında tedaviye dirençli memometroji ilk sırayı alırken, TAH olan hastalarda ise myoma uteri endikasyonu ilk sırayı almıştır. Sonuç : Postoperatif dönemde histerektomi olan hastalarda vajen kafında hematom gelişiminin operasyon şeklinden etkilenmediği, ayrıca preoperatif dönemdeki demografik hasta özelliklerinin operasyon şekline çok büyük etkide bulunmadığı gözlenmektedir. Fakat laparaskopik histerektomi olan hastalarda postoperatif vajinal uzunluğun laparatomi ile histerektomi olan hastalara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede kısa olduğu izlenmiştir. Çalışmamızda istatiksel olarak anlamlı izlenen histerektomi sonrası vajinal uzunluğun TAH grubunda daha fazla olması, histerektomi endikasyonu verilirken tercih nedeni olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare postoperative vaginal lengths and occured cuff hematoma of the laparoscopic and laparotomic hysterectomy operations performed with benign indications in our clinic between January 2017 and January 2018 and to compare the differences according to operation kind. Materials and Method: 100 laparoscopic and 100 abdominal hysterectomy cases with bening indications between January 2017 and January 2018 were evaluated prospectively in our clinic. The ethical committee of our study plan was examined and approved by Health Sciences University Istanbul Gaziosmanpaşa Taksim First Aid Training and Research Hospital. The groups were compared with demografic data (age, gravida parity, body mass index) probe curettage results, smear results, past operations and chronic diseases before the operation. After the 1st and 2nd day postoperative check-ups and discharge of the patients, on the 7th day after hysterectomy, patients were examined for the presence of cuff hematomas with transvaginal ultrasonography and vaginal lengths were measured with the help of the patients with hegar bugy and after hysterectomy with the aid of abdominal ultrasound. The measurement of vaginal length after hysterectomy was based on the measurement of point C in the POP-Q classification. Results: When 100 laparoscopic and 100 laparotomic hysterectomy cases were evaluated, There was a significant difference in the mean of the vaginal length after hysterectomy. When cuff hematomas were evaluated, no significant difference was observed between the two groups. In our study, there was no significant difference between the two groups in terms of age, gravida parity, history of previous surgery and history of chronic disease. Significant differences were not observed between the two groups. In patients with TLH, treatment-resistant menometroragy was the first order in surgical indications, whereas in patients with TAH, myoma uterine indication was the first order. Conclusion: In patients with hysterectomy in the postoperative period, it is observed that the hematoma development in the vaginal cuff is not influenced by the operation mode and the demographic patient characteristics in the preoperative period do not have a significant effect on the operation shape. However, in patients with laparoscopic hysterectomy, postoperative vaginal length was observed to be statistically significantly shorter than laparatomy and hysterectomy patients. The fact that vaginal length after hysterectomy is statistically significantly higher in the TAH group indicates that hysterectomy with laparotomy may be the preferred type of operation.