Abdominal ve laparoskopik histerektomi olan hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası POPQ karşılaştırması, cinsel fonksiyon ve üriner fonksiyon testlerinin karşılaştırılması
Preoperative and postoperative POPG comparison of patients with abdominal and laparoscopic hysterectomy, comparison of sexual function and urinary function tests
  1. Tez No: 751555
  2. Yazar: ESRA LOĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ARLIER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Laparoskopik histerektomi ve abdominal histerektomi olan hastalarda preoperatif ve postoperatif POP-Q değerlerinin karşılaştırması ve ayrıca hastalar ameliyat öncesinde ve sonrasında cinsel ve üriner fonksiyonların etkilenmeleri (ICIQ ve FSFI) anketlerle karşılaştırılması ve sonuçlarının tartışılması. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Haziran 2021ve Mart 2022 tarihleri arasında Adana Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı kliniğinde yapılmıştır. Toplam 84 hasta çalışmaya dahil edildi. 42 hasta abdominal histerektomi grubunda 42 hastada da laparoskopik histerektomi grubunda yer aldı. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası 3. ayda hastalardan POP-Q ölçümleri alındı. Ayrıca operasyon öncesi ve operasyon sonrası 3. ayda FSFI ve ICIQ-SF testleri ile üriner sistem ve cinsel fonksiyonlar değerlendirildi. Hastaların ameliyat sonrası bulgularından, ameliyat öncesi bulgularının çıkarılması ile Delta POP-Q, Delta FSFI ve Delta ICIQ-SF elde edildi. Bulgular: Çalışmamızda demografik verilerde gruplar arası istatiksel olarak farklılığa rastlanmadı. Delta POPQ değerleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Delta Ön vaginal duvar Aa, Delta Ön vaginal duvar Ba, Delta Genital boşluk (gh), Delta Perineal gövde (pb); Delta Arka vaginal duvar Ap; Delta Arka vaginal duvar Bp değerleri ile gruplar arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmadı (sırasıyla p=0,125; p=0,324; p=0,677; p=0,971; p=0,191; p=0,326).
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of pre- and postoperative POP-Q values' between laparascopic and abdominal hysterectomy patients and also comparison of pre- and postoperative sexual and urinary functions with ICIQ and FSFI questionnaires. Material and Method: This study was conducted in Adana City Hospital Gynecology and Obstetrics Department between June 2021 and March 2022. Total of 84 patients were included in the study. 42 patients were in the abdominal hysterectomy and 42 patients were in the laparoscopic hyeterectomy group. POP-Q values were measured before and 3 months after the surgery. Also, Urinary system and sexual functions were evaluated with FSFI and ICIQ-SF tests before and 3 months after the surgery. Delta POPQ, Delta FSFI and Delta ICIQ-SF were obtained by the differances of the preo- and postoperative values of the patients. Results: In our study , no statistical difference was found between the groups in demographic data. Delta POP Q values were statistically significant between the groups. Delta Anterior vaginal wall Aa, Delta Anterior vaginal wall Ba, Delta Genital cavity (gh), Delta Perineal body (pb), Delta Posterior vaginal wall Aa, Delta Posterior vaginal wall Bp values were not statistically significant between the groups (respectively p=0.125 ; p=0.324; p=0.677; p=0.971; p=0.191; p=0.326).