Anormal uterin kanamanın tedavisinde trombositten zengin plazma enjeksiyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the platelet rich plasma injection activity in the treatment of abnormal uterine bleeding
- Tez No: 487194
- Danışmanlar: DR. PINAR YALÇIN BAHAT, DOÇ. DR. ALEV AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Anormal Uterin Kanama (AUK) terimi genelde organik bir neden olmadan oluşan kanama bozukluklarını kapsar. AUK şikayeti olan hastalar Jinekoloji polikliniklerine başvuruların büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Platelet rich plazma (PRP), tam kanın santrifüjü ile elde edilen ve tam kandan daha yüksek platelet konsantrasyonu içeren hücresel plazma komponentidir. PRP'nin dokuların hücre proliferasyonunda, kollajen sentezinde ve vaskularizasyonda artışa yol açarak tedavi edici etki gösterdiği izlenmiştir. Günümüzde birçok alanda PRP kullanımı mevcut iken jinekoloji alanında yapılmış çalışmalar kısıtlıdır. Amaç: Bu çalışmada amaç, AUK tanısı alan olan olgularda intrakaviter PRP tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Metod: Araştırmaya kliniğimizin jinekoloji polikliniğine aşırı vajinal kanama şikayeti ile başvuran ve AUK tanısı alan 160 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara transvajinal ultrasonografi ile değerlendirme yapılıp, altta yatan organik patolojileri ekarte etmek için endometrial küretaj yapılmıştır. Çalışma grubuna intrakaviter PRP tedavisi uygulanmıştır. Her iki hasta grubu da 3. ay sonunda değerlendirilmek üzere kontrole çağrılmış ve transvajinal ultrasonografi ile endometrial kalınlıkları ve kanama miktarları (pictogram ve ped/gün) değerlendirilmiştir. 3. Ay sonunda çalışma grubunda 74, kontrol grubunda ise 75 hasta değerlendirilmiştir. Bulgular: AUK nedeniyle intrakaviter PRP tedavisi uygulanan grupta kanama miktarındaki azalmanın kontrol grubuna göre istatistiksel olarak farkı olmadığı görüldü. Ek olarak her iki hasta grubunda endometrial kalınlık artışı arasında da istatistiksel olarak fark izlenmedi. Sonuç: Yapılan çalışmada intrakaviter PRP tedavisinin, çalışma ve kontrol grupları arasında hem kanama miktarı, hem de endometrial kalınlık artışı üzerinde her iki grupta da anlamlı bir fark yaratmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Abnormal Uterine Bleeding (AUB) usually includes bleeding disorders that occur without an organic cause. Patients who are suffering from the AUB represents a majority of the applicants to the gynecology department. Platelet-Rich Plasma (PRP) is a cellular plasma component that is obtained by whole blood centrifugation and contains a platelet concentration that is higher than that of whole blood. It is thought that PRP has a therapeutic effect by increasing cellular proliferation in tissues, collagen synthesis and vascularisation. Although PRP is used in many research field, studies in the field of gynecology are limited. Objective: The aim of this study is to evaluate the impact of PRP treatment for the patients who have AUB disorders. Methodology: We registered 160 patients who apply to the gynecology department due to the excessive bleeding and who are later diagnosed with the AUB. All patients are evaluated by transvaginal ultrasonography and endometrial curettage is performed them to eliminate the underlying organic pathologies. Intracavitary PRP procedure is applied to the treatment group. Both treatment and control groups are called for examination at the end of the third month and their endometrial thicknesses and bleeding quantities (pictogram and pad/day) are evaluated by transvaginal ultrasonography. 74 patients in the treatment group and 75 patients in the control group are recorded at the end of the third month. Results: It is observed that there is no statistical difference in bleeding reduction for the treatment group, who are applied intracavitary PRP treatment due to the AUB, compared to the control group. In addition, there is no statistically significant difference between endometrial thickness increase in both groups of patients. Conclusion: In this study, we observe that intracavitary PRP treatment does not make a significant difference in terms of hemorrhage amount and endometrial thickness increment between treatment and control groups.