Uterus desensusu nedeniyle L/S histerektomi yapılan vakalarda vajinal kafın retroperitoneal olarak 1 no prolen sütürle batın yan duvar kas aponörozu üzerine askı yapılmasının kısa ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Short and long term results of L/S hysterectomy and vaginal suspension to lateral retroperitoneal abdominal wallaponeurosis with 1 no prolen suture cases because of uterine descent
  1. Tez No: 664803
  2. Yazar: ŞEYMA ŞAFAK IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ: Pelvik organ prolapsusu (POP), vajinal duvarlar, serviks veya vajinal kafın aşağıya doğru yer değiştirmesidir. Prolapsusu olan kadınların günlük yaşamlarından cinsel aktivitelerine kadar birçok alanda kısıtlandığı bilinmektedir. Bu sebeple en sık uygulanan jinekolojik cerrahilerden biri de POP cerrahisidir. Literatürde POP cerrahisi için çok fazla prosedür yıllar içinde kullanılmıştır. Biz de çalışmamızda literatüre yeni bir prosedür tanıttık. Evre 2 ve üzeri semptomatik apikal prolapsusu olan kadınlarda laparoskopik histerektomi sonrası vajinal kafı 1 no prolen sütür kullanarak batın sağ yan duvarı kas aponörozuna astık. Bu prosedürün kısa ve uzun dönem prolapsus açısından sonuçlarını çalışmamızda sunduk. MATERYAL METOD: Ocak 2014 ve Aralık 2018 tarihleri arasında, Süleyman Demirel Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde aynı hekim (Dr. M. Okan Özkaya) tarafından muayene edilip semptomatik apikal prolapsusu saptanan ve bu nedenle opere edilen 189 hastadan belli kriterler ile seçilen 66 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri toplandı. Tüm hastaların preoperatif POP-Q evreleri not alındı. Postoperatif 3. ay ve 3. yıldaki POP-Q evreleri yine tek hekim tarafından muayene edilip not alındı. Sonuçlar istatistiksel analizle sunuldu. BULGULAR: Cerrahi prosedür uygulanan hastaların yaş ortalaması 57,52±9,51, BMI ortalaması 27,26±3,88 kg/ m2, parite değerleri 2,97±1,33 bulundu ve bu sonuçlar benzer çalışmalar ile uyumlu idi. Preoperatif hasta evrelerinin büyük çoğunluğunu evre 2 hastalar oluşturmaktaydı. Postoperatif 3. ay hastaların hiçbirinde desensus izlenmedi. Postoperatif 3. yıl sonuçlarına bakıldığında ise preoperatif evresi 2 olan hastaların %97,3'ü postoperatif 3. yılda evre 0 olarak izlendi. Preoperatif evresi 3 olan hastaların %65,4'ü postoperatif 3. yılda evre 0 ve 1 olarak kaydedildi. Preoperatif evresi 4 olan 3 hastamız vardı. Bunlardan 2 tanesi postoperatif 3. yılda evre 2, 1 tanesi evre 1 olarak kaydedildi. TARTIŞMA VE SONUÇ: Uygulanan prosedür evre 2 ve üzeri semptomatik apikal prolapsus için klinik olarak ve istatistiksel olarak yararlı görünmektedir. Biz bu prosedürle literatüre yeni, ucuz, kolay uygulanabilir bir prolapsus prosedürü tanıtmış olduk. Ancak preoperatif evresi 2 ve 3 olan hastalardaki başarı, evre 4 olan hastalara göre daha iyi bulunmuştur. Bu nedenle preoperatif evresi 4 olan hastalarda meş kullandığımız çalışmamız devam etmektedir. Bu prosedürün daha uzun dönem (10 yıl ve üzeri) sonuçlarının değerlendirilmesi sonrasında etkinlik daha iyi anlaşılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Apikal prolapsus, laparoskopik histerektomi, prolen askı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Pelvic organ prolapse (POP) is a downward displacement of the vaginal walls, cervix, or vaginal cuff. It is known that women with prolapse are restricted in many areas, from their daily lives to their sexual activities. For this reason, one of the most common gynecological surgery indications is POP surgery. Many procedures for POP surgery have been used in the literature over the years. In our study, we introduced a new procedure to the literature. After laparoscopic hysterectomy in women with stage 2 and higher symptomatic apical prolapse, we hung the vaginal cuff on the right lateral abdominal wall muscle aponeurosis using a 1 no prolene suture. We presented the results of this procedure in terms of short and long term prolapse in our study. MATERIAL METHOD: Between January 2014 and December 2018, sixty-six women selected with certain criteria from 189 patients who were examined by Dr. M. Okan Özkaya in the Süleyman Demirel University Department of Gynecology and Obstetris found to have symptomatic apical prolapse and were operated for this reason were included in the study. Demographic data of the patients were collected. Preoperative POP-Q stages of all patients were noted. The POP-Q stages in the postoperative 3rd month and 3rd year were again examined and noted by a single physician. Results were presented by statistical analysis. FINDINGS: The mean age of the patients undergoing surgical procedures was 57,52 ± 9,51, mean BMI 27,26 ± 3,88 kg / m2, parity values were found to be 2,97 ± 1,33, and these results were consistent with similar studies. The majority of preoperative patient stages were stage 2 patients. Descensus was not observed in any of the patients at the third postoperative month. Considering the postoperative 3rd year results, 97,3% of the patients with preoperative stage 2 were observed as stage 0 in the postoperative 3rd year. 65,4% of the patients with preoperative stage 3 were recorded as stage 0 and 1 in the postoperative 3rd year. We had 3 patients with preoperative stage 4. 2 of them were recorded as stage 2 and 1 as stage 1 in the postoperative 3rd year. DISCUSSION AND CONCLUSION: The procedure appears to be clinically and statistically beneficial for stage 2 and above symptomatic apical prolapse. With this procedure, we introduced a new, inexpensive, easily applicable prolapse procedure to the literature. However, success in patients with preoperative stage 2 and 3 was found to be better than patients with stage 4. Is that reason, our study which we used mesh in patients with preoperative stage 4 continues. Efficiency can be better understood after evaluating the longer term results (10 years or more) of this procedure. KEYWORDS: Apical prolapse, laparoscopic hysterectomy, prolene sling.