Memenin intraduktal papillomlarının tedavisinde cerrahi eksizyonun gerekliliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the requirement of surgical excision in the treatment of the breast intraductal papillomas
- Tez No: 487207
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Memenin papiller lezyonları benign, atipik ve malign olabilen birden fazla lezyonu ifade eder. Görüntüleme yöntemlerinde intraduktal papillom olduğu düşünülen olgularda görüntüleme eşliğinde biyopsi sonucunda malignite ya da atipi mevcutsa lezyonun eksizyonu konusunda genel bir görüş birliği mevcuttur ancak biyopsi sonucu benign intaduktal papillom olan hastalarda cerrahi tedavi konusu tartışmalıdır. Çalışmamızda çeşitli biyopsi yöntemleriyle intraduktal papillom tanısı olan hastalar incelenerek cerrahi eksizyon gerekliliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda T.C.S.B Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi'nde Ocak 2011-Şubat 2017 tarihleri arasında takip edilen ve görüntüleme eşliğinde meme biyopsisi, insizyonel, eksizyonel meme biyopsisi yapılan 3368 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu kayıtlar arasından patoloji raporunda“İntraduktal Papillom”ibaresi olan 67 rapor arasından 51 intraduktal papillom olgusu çalışmaya dahil edildi. Bu olguların demografik, klinik, patolojik, radyolojik ve cerrahi özellikleri incelendi. Bulgular: Cerrahi olarak eksize edilen 35 lezyonun 13 tanesinin (%37.1) kesin patolojik sonucu atipik papillom ya da duktal karsinoma insitu ile birlikte papillom şeklinde raporlanmıştır ve bu olguların 8 tanesinin cerrahi öncesi görüntüleme eşliğinde biyopsi sonucu benign intraduktal papillom şeklinde yorumlanmıştır. Ultrasonografik olarak duktal dilatasyon olmaksızın solid kitle şeklinde görülen olgularda(p=0.003) ve periferik yerleşimli olgularda(p=0.046) atipi, malignite görülme oranı anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Tartışma ve sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre kesin patolojik sonucu atipik papillom ya da duktal karsinoma ile birlikte papillom olan olgu sayısının hem tüm çalışma grubunda hem de görüntüleme eşliğinde biyopsi sonucu benign intraduktal papillom olan olgularda yüksek olması nedeniyle intaduktal papillom olduğu düşünülen olgularda cerrahi eksizyon gereklidir. Ultrasonografik olarak duktal dilatasyon olmaksızın solid kitle şeklinde görülen ve periferik yerleşimli olgularda atipi-malignite görülme olasılığı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Papillary lesions of breast refer to various lesions that may be benign, atypical, and malignant. There is a general consensus on excision of the lesion which is thought to be intraductal papilloma by imaging studies if there is a pathologically proven malignancy or atypia but the surgical treatment of benign intaductal papillomas is controversial. We aimed to investigate the necessity of surgical excision by examining the patients diagnosed with intraductal papilloma by various biopsy methods. Materials and Methods: We retrospectively reviewed the records of 3368 patients who underwent imaging-guided or incisional-excisional breast biopsy between January 2011 and February 2017 at T.C.S.B Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi. From these records, 51 cases were included in the study among 67 reports that had“intraductal papilloma”term in the pathology report. Demographic, clinical, pathological, radiological and surgical characteristics of these cases were examined. Findings: Thirteen of 35 surgically excised lesions (37.1%) were finally reported as intraductal papilloma with either atypia or ductal carcinoma in situ and eight of these thirteen cases were interpreted as benign intraductal papilloma at imaging-guided biopsy. The incidence of having atypia or malignancy was significantly higher in cases with ultrasonographic features as solid mass without ductal dilatation (p = 0.003) and located peripherally (p = 0.046). Discussion and Conclusion: According to the results of our study, surgical excision is necessary in cases that are thought to be intraductal papilloma because the atypia or malignancy incidence is higher both in the entire study group and in the benign imaging-guided biopsy group. The possibility of having atypia or malignancy increases in the cases of peripheral lesions and ultrasonographic solid mass without ductal dilatation.