Memenin papiller lezyonlarında cerrahi sonrası kansere yükselme oranlarının ve yükselmeye etki eden faktörlerin araştırılması
Diagnostic upgrade in breast papillary lesions following surgical excision: A retrospective analysis of contributing factors
- Tez No: 955498
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Senoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, görüntüleme eşliğinde biyopsi ile intraduktal papillom (İDP) tanısı almış olgularda cerrahi eksizyon sonrası tanısal yükselme oranlarının belirlenmesi ve bu yükselmeye etki eden faktörlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. 2022-2024 yılları arasında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Atakent Hastanesi ve Maslak Hastanesi'nde görüntüleme rehberliğinde biyopsiyle papiller lezyon tanısı almış ve cerrahi eksizyon yapılmış olgular ile 2008-2020 yılları arasında toplam 30 merkezde biyopsiyle yüksek riskli lezyon tanısı alan olgulardan papiller lezyon tanılı hastalar seçilerek cerrahi eksizyon uygulanmış olgular çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak toplam 527 olgu analiz edildi. Tanısal yükselme, atipisiz papillomların cerrahi sonrası yüksek riskli benign veya malign; atipili papillomların malign tanıya dönüşmesi olarak tanımlandı. İstatistiksel analizler R yazılımı ile gerçekleştirildi. Biyopsi sonrası olguların %77,2'si atipisiz, %22,8'i atipili papillom olarak sınıflandırıldı. Cerrahi sonrası tanı %56,5'inde benign, %22,0'sinde yüksek riskli benign ve %21,4'ünde malign kategorideydi. Atipisiz papillomların %14,2'si malign, %19,7'si yüksek riskli benign tanıya yükselirken, atipili papillomlarda maligniteye yükselme oranı %45,8 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine diagnostic upgrade rates following surgical excision in cases diagnosed with intraductal papilloma (IDP) via imaging-guided biopsy and to evaluate the factors influencing these upgrades. The study included patients diagnosed with papillary lesions by imaging-guided biopsy and subsequently undergoing surgical excision at Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar University, Atakent and Maslak Hospitals (2022–2024), as well as patients with papillary lesions among high-risk lesions biopsies performed across 30 centers between 2008 and 2020 who also underwent surgery. A total of 527 cases were retrospectively analyzed. Diagnostic upgrade was defined as the transition of papillomas without atypia to atypical benign or malignant diagnoses, and papillomas with atypia to malignant diagnoses after surgery. Statistical analyses were performed using the R software. Following biopsy, 77.2% of cases were classified as papillomas without atypia and 22.8% as papillomas with atypia. Post-surgical pathology revealed 56.5% benign, 22.0% atypical benign, and 21.4% malignant lesions. Among papillomas without atypia, 14.2% were upgraded to malignant and 19.7% to atypical benign diagnoses, whereas 45.8% of papillomas with atypia were upgraded to malignancy.