Akut koroner sendromun klinik alt tipleri ile ortalama trombosit hacmi ilişkisi
Association of clinial subtypes of acute coronary syndrome with mean platelet volume
- Tez No: 487216
- Danışmanlar: DR. RAHİME ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç:Çalışmamızda Akut Koroner Sendrom nedeniyle interne ettiğimiz hastaların ortalama trombosit hacimlerinin,AKS klinik alt tipleri ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık.Anlamlı olması halinde; OTH'nin AKS'nin herhangi bir alt tipinde öngörücü veya risk faktörü olarak kullanılabileceği ve bunu azaltmak için trombosit agregasyon inhibitörü veya diğer ilaçlarla yapılan müdahalelerin yarar sağlayıp sağlamadığı ile ilgili başka çalışmalara zemin hazırlamasını amaçlıyoruz. Materyal-metod:Çalışmamız,tek merkezli klinik çalışma olup,retrospektif kesitsel niteliktedir. 09.08.2017 tarihli 64 sayılı etik kurul onayı alınmıştır.Çalışma 01.03.2010-01.03.2011 tarihleri arasında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Kliniğine AKS nedeniyle yatırılan %71,2'si(n:57)erkek,%28,8'i(n:23)kadın olmak üzere toplam 80 olgu ile yapılmıştır.Literatürde AKS'de OTH'nin,sağlıklı kişlere göre daha yüksek saptandığı çalışmaların varlığı nedeni ile, olgularımızın tamamını AKS tanılı hastalardan oluşturduk. Hastalar 3 gruba; STEMİ(n=23), NSTEMİ (n=39) ve USAP(n=18) ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen olguların dosyaları elektronik ortamda tarandı. OTH' nin AKS üç alt tipi ve geniş rutin tahliller ile ilişkisi karşılaştırıldı. Bulgular: NSTEMİ grubun OTH ortalaması 8,86±1,05 iken, STEMİ grubun 9,11±0,93 ve USAP grubunun 8,97±0,85 bulundu. Buna göre AKS alt tipleri ile OTH ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: In our study; we investigated the relationship between the mean platelet volumes of patients admitted to the hospital with acute coronary syndrome and clinical subtypes of acute coronary syndrome. If it significant; We intend to further study whether MPV can be used as a predictor or risk factor for any subtype of ACS and whether interventions with platelet aggregation inhibitors or other drugs are beneficial in reducing it. Material-Methods: Our study was a retrospective cross-sectional, single-center clinical trial. Approval was obtained from the Ethics Board on 09.08.2017. This study carried out between 01.03.2010 - 01.03.2011 , total of 80 patients(%71,2 (n=57)male, %28,8 (n=23) female), who were hospitalizated to Taksim Training and Research Hospital Coronary Intensive Care Clinic with acute coronary syndrome. In many studies in the literature, MPV was found to be higher in patients with ACS than healthy people. Therefore, we created all of our cases from patients diagnosed with ACS. Patients were divided into 3 groups STEMI (n = 23), NSTEMI (n = 39) and USAP (n = 18). The files of the cases in this study were scanned electronically. The association of MPV with acute coronary syndrome subtypes and large routines assays was compared. Results: The MPV average of the NSTEMI group was 8.86 ± 1.05, while the STEMI group was 9.11 ± 0.93 and the USAP group was 8.97 ± 0.85. There was no statistically significant difference between MPV and three clinical subtypes of acute coronary syndromes. There was no statistically significant difference between MPV and age, gender, urea, creatinine, uric acid, CRP, troponin, glucose, HbA1C, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride, AST, ALT, LDH, CK-MB, WBC, HGB.