Akut koroner sendrom nedeniyle koroner anjiografi yapılan hastalarda nötrofil/lenfosit oranı, monosit/lenfosit oranı, ortalama trombosit hacminin oklüzyon varlığı, ilgili damar sayısı ve stent ihtiyacı ile ilişkisinin araştırılması.
N patients with coronary angiography due to acute coronary syndrome, neutrophil/lymphocyte ratio, monocyte/lymphocyte ratio, the existence of occlusion of average platebocyte volume, related vessel number, and the need for stents against.
  1. Tez No: 690217
  2. Yazar: MEHMET GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ENGİN ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ateroskleroz, başlangıçtan progresyonuna kadar bütün adımlarında kronik inflamasyonun aktif rol aldığı, birçok basamaktan oluşan ve risk faktörlerinin altta yatan inflamatuar süreci etkileyerek katkı yaptığı hastalık öncülü patoloji olarak tanımlanmaktadır. İnflamasyonun miyokardiyal iskemide çok önemli rolünün olduğu gösterilmiştir. İnflamatuvar süreçlerde lökositler, lenfositler ve monositler önemli bir role sahiptirler. Koroner arter hastalığı (KAH) tanısı alan ya da almayan kişilerde, kardiyovasküler sonuçları ön gördürmede beyaz kan hücresi (WBC) sayımı ve alt tipleri inflamatuvar parametre olarak çalışılmıştır. İlk başvuru anında ki WBC sayımından değerlendirilen Nötrofil(Neu), Lenfosit(Ly) oranı (NLR), Monosit(Mo), Ly oranı (MLR) ve Ortalama Trombosit Hacmi (MPV) anlık klinik karar verme sürecinde yardımcı birer parametre olabilir. Yapacağımız çalışmada Akut Koroner Sendrom (AKS) tanısı alan hastalarda ilk başvuru anında bu parametrelerinde incelenmesinin olası tromboz ön görüsü ve stent ihtiyacı açısından kullanılabilir olup olamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. METHOD: Değerlendirmeye alınacak verileri Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi dosyalarından ve hastane bilgisayar kayıt sisteminden alındı. Bütün bu veriler olgu kayıt formu ile düzenlendi. Elektrokardiyografi (EKG) bulgusunda göre hastalar ST Elevasyonlu (STEMI) ve Elevasyonsuz (NSTEMI) olarak iki gruba ayrılarak alt grup analizide yapılacaktır. Anjiografi sonuçlarına göre kritik darlığı olan damar sayısı ve stent ihtiyacı kayıt altına alınıp kullanacağımız parametreler (NLR, MLR, MPV) ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND AIM: Atherosclerosis is defined as a pre-disease pathology in which chronic inflammation plays an active role in all its steps from onset to progression, consisting of many steps and in which risk factors contribute by affecting the underlying inflammatory process. Inflammation has been shown to play a very important role in myocardial ischemia. Leukocytes, lymphocytes and monocytes have an important role in inflammatory processes. White blood cell (WBC) count and subtypes have also been studied as an inflammatory parameter in predicting cardiovascular outcomes in people with or without a diagnosis of coronary artery disease (CAD). Neutrophil (Neu), Lymphocyte (Ly) ratio (NLR), Monocyte (Mo), Ly ratio (MLR) and Mean Platelet Volume (MPV) evaluated from the WBC count at the time of first application can be helpful parameters in the instant clinical decision-making process. In our study, it is aimed to investigate whether examining these parameters at the time of first admission in patients diagnosed with Acute Coronary Syndrome (ACS) can be useful in terms of possible thrombosis prediction and stent need. METHOD: The data to be evaluated were obtained from the files of the University of Health Sciences (SBU) Bağcılar Training and Research Hospital and the hospital computer recording system. All these data were arranged with the case registration form. According to the electrocardiography (ECG) findings, the patients will be divided into two groups as ST-Elevated (STEMI) and Non-Elevated (NSTEMI) subgroup analysis. According to the angiography results, the number of vessels with critical stenosis and the need for stent will be recorded and compared with the parameters we will use (NLR, MLR, MPV).