Empty sella (boş sella) sendromlu hastalarda tiroid otoimmünitesi
Thyroid autoimmunity in patients with empty sella syndrome
- Tez No: 487221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇARLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Empty sella sendromu olan hastalarda tiroid otoimmünitesi birlikteliği ve sıklığının değerlendirilmesi ve tiroid otoantikorlarının empty sella sendromlu hastalarda klinik ve laboratuvar bulgularına olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Kliniğine Ocak 2010- Aralık 2016 tarihleri arasında başvuran, ortalama yaşı 55,51±14,82 olan 93 kadın ve 22 erkek empty sella saptanan hasta alınmıştır. Sağlıklı, vücut kitle indeksi (VKİ) normal değerlerde 105 birey (%84,8'i kadın) alındı ve kontrol grubu olarak tanımlandı. Empty sella teşhisi, hipofiz manyetik rezonans (MR) sonuçlarına göre konuldu. Ötiroid Hashimoto Tiroiditi kriteri olarak; hastalarda tiroid fonksiyon testlerinin normal olması, tiroid oto-antikorlarının pozitif olması ve ultrasonografik olarak Hashimoto Tiroiditi ile uyumlu radyolojik görünümü olan hastalar kabul edildi. Empty sella ve kontrol grubunu oluşturan katılımcıların demografik özellikleri, VKİ, biyokimya, lipid profili, tiroid fonksiyon testleri, hormonal parametrelerin düzeyleri, tiroid oto-antikorları ve tiroid ultrasonografi (USG) bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup arasında VKİ, TSH, prolaktin, ACTH, GH bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Kortizol düzeyleri empty sella sendromlu hastalarda (8,37±5,37 µg/dl) kontrol grubuna (10,37±6,45 µg/dl) göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük olarak bulunmuştur (p=0,037). Empty sella ve kontrol grupları ötiroid Hashimoto hastalığının birlikteliği açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the association and frequency of thyroid autoimmunity in patients with empty sella syndrome and to evaluate the possible effects of thyroid auto-antibodies on clinical and laboratory findings in patients with empty sella syndrome. Material and Method: We recruited 93 patients (female) and 22 male patients (mean age 55.51 ± 14.82) who were admitted to the Endocrinology Clinic of Erzurum Regional Training and Research Hospital between January 2010 and December 2016. 105 healthy individuals (84.8% female) were included in the healthy, body mass index (BMI) normal values and defined as the control group. Empty sella diagnosis was based on pituitary magnetic resonance (MR) results. As a criterion of euthyroid Hashimoto Thyroiditis; Patients with normal thyroid function tests, positive thyroid auto-antibodies and radiologic appearance compatible with Hashimoto's Thyroiditis were accepted as patients. The demographic characteristics, BMI, biochemistry, lipid profile, thyroid function tests, levels of hormonal parameters, thyroid autoantibodies and thyroid ultrasonography (USG) were compared in the participants of empty sella and control group. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of BMI, TSH, prolactin, ACTH, GH (p> 0.05). Cortisol levels were significantly lower in the patients with empty sella syndrome (8,37 ± 5,37 μg / dl) than in the control group (10,37 ± 6,45 μg / dl) (p = 0,037). Empty sella and control groups were evaluated for the association of euthyroid Hashimoto's disease.