Tip 1 diyabetes mellitus tanılı çocuk ve adölesan olgularda başvuru 25-hidroksi vitamin D düzeyleri ve klinik, laboratuvar, izlem verileri ile ilişkisi
25-hydroxy vitamin d levels and the relationship between clinical, laboratory and follow-up data with TYPE 1 diabetes mellitus in children and adolescent
- Tez No: 487230
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
AMAÇ: Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1 DM), insidansında artış görülen, beta hücre harabiyetine bağlı, gelişiminde otoimmünite, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı otoimmün bir hastalıktır. D vitamininin immün sistem üzerinde olan etkileri T1 DM ile ilişkisini önemli hale getirmektedir. Çalışmamızda Tip 1 diyabetli çocuk ve adölesan yaş olgularımızın tanı anı 25-hidroksi vitamin D (25-OH D) düzeylerinin; klinik, laboratuvar ve izlem verileri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 01.01.2009-31.12.2015 tarihleri arasında hastanemiz endokrin kliniğinde, T1 DM tanısı alan, izlem verileri olan olgular çalışmaya dahil edildi. Dosya bilgilerinden; başvuru, öz/soygeçmiş, klinik, laboratuvar, izlem verileri tarandı. Farklı çalışmalarda önerilen 25-OH D düzeyleri eksiklik/yetersizlik/yeterlilik eşik düzeylerine göre; tüm verilerin ilişkisi değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya %53,9'u kız, tanı yaş ortalaması 8,62±4,19 yıl, en sık yaş grubunu %41,9 ile 10-14 yaşın oluşturduğu, %59,1'i prepubertal, %53,9'u diyabetik ketoasidoz (DKA) ile tanı almış, %23,4'ünde otoimmün hastalık bulunan 115 T1 DM'li çocuk ve adölesan olgu dahil edildi. Olguların en sık tanı aldığı mevsim %31,3 ile sonbahar, doğum mevsimi %28,7 ile yaz idi. %32,2 oranı ile en sık anti-adacık antikoru ve anti-GAD antikoru birlikteliği mevcuttu. Tanıda bakılan ortalama 25-OH D düzeyi 18,90±11,07 ng/ml idi ve buna göre olguların %86'sının 25-OH D düzeyinin
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Type 1 Diabetes Mellitus (T1 DM) is an autoimmune disease characterized by beta cell damage caused by autoimmunity, genetic and environmental factors. The effects of vitamin D on the immune system make the relationship with T1 DM important. We evaluated relationship between 25-hydroxy vitamin D (25-OH D) levels that in children and adolescents with type 1 diabetes and clinical, laboratory and follow-up data. METHODS: Between January 01, 2009 and December 31, 2015, patients with T1 DM diagnosed and follow-up in the endocrine clinic of our hospital were evaluated. In this retrospective study, we investigated application, self / family history, clinical, laboratory and follow-up data. The 25-OH D levels recommended in different studies are based on the deficit / deficiency / sufficiency threshold levels; all data were evaluated in relation to each other. RESULTS: 115 T1 DM children and adolescent cases were included in the study (53,9% were girls, the mean age of diagnosis was 8,62 ± 4,19 years, the most frequent age group was 10-14 (41,9%), 59,1% were prepubertal, %53,9 is diagnosed diabetic ketoacidosis (DKA) and 23.4% had autoimmune disease). The season in which the cases were diagnosed most frequently was autumn with 31.3%, the birth season was summer with 28.7%. Anti-islet antibody and anti-GAD antibody were seen together 32.2%. The mean 25-OH D level was 18,90 ± 11,07 ng / ml and 25-OH D level evaluated 60 % of the cases was