Febril konvülziyon tanısı ile başvuran hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory features of patients with febrile convulsion
- Tez No: 487231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI NUR ÖZKAYA PARLAKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Febril konvülziyon çocukluk çağının en sık gözlenen benign konvülziyon şeklidir. Tüm çocukların %2-5'inde görülmektedir. Febril konvülziyon, 3 ay–5 yaş arası görülen; santral sinir sistemi enfeksiyonu, akut elektrolit bozukluğu, intoksikasyon gibi saptanmış bir neden ve öncesinde afebril konvülziyon öyküsü olmadan ateşle birlikte ortaya çıkan konvülziyon olarak tanımlanmıştır. 18. ayda pik yapar ve erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha fazla görülür. Febril konvülziyonların nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. Patogenezinde birden fazla faktörün rol oynadığı bilinmektedir. Febril konvülziyon ile demir eksikliği anemisi, ortalama trombosit hacmi, sodyum düzeyi gibi laboratuvar parametreleri arasındaki ilişkiyi araştıran birçok çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda 6 ay-6 yaş arasında, febril konvülziyon tanısı ile başvuran hastaların klinik özelliklerinin ve laboratuvar parametrelerinin incelenerek sağlıklı çocuklardan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılması planlanmıştır. Metod: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Nöroloji ve Acil kliniğine ateşli nöbet geçirme şikayeti ile başvuran 6 ay- 6 yaş arası 233 olgu, Genel Pediatri kliniğine rutin muayene amaçlı başvuran 233 kontrol olmak üzere toplam 466 hasta alındı. Bulgular: Çalışmamıza febril konvülziyon öyküsü olan 233 hastadan oluşan olgu grubu ve 233 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubu dahil edildi. Hastaların %54,5'i erkek, %45,5'i kızdı. Olgu grubundaki hastaların yaş ortalaması 20,0± 11,2 ay, kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması ise 24,5 ± 14,4 ay idi. Hastaların %78,1'inde basit febril konvülziyon, %21,9'unda komplike febril konvülziyon saptandı ve ateş etiyolojisi olarak %81,3'inde üst solunum yolu enfeksiyonu, %4'ünde alt solunum yolu enfeksiyonu, %9,4'ünde akut gastroenterit, %4,5'inde idrar yolu enfeksiyonu, %0,9'unda ise su çiçeği saptandı.
Özet (Çeviri)
Febrile seizures are the most common type of benign seizures in childhood. Febrile seizures occurs in %2 to %5 of all children. Febrile seizures have been defined as a seizure, between 3 months and 5 years of age; associated with fever, but without evidence of central nervous system infection, acute electrolyte impairment, intoxication and history of afebrile seizure. The peak age of onset is 18 months and is more common in boys than in girls. The cause of a febrile seizure is unknown, but it is thought that to be multiple factors play a role in the pathogenesis. Many studies have examined the relationship between laboratory parameters such as iron deficiency anemia, mean platelet volume, sodium level with febrile seizures. In this study, it was planned to examine clinical characteristics and laboratory parameters of patients with febrile seizures between 6 months and 6 years of age and to compare findings with control group consisting of healthy children. Method:This study was carried out in the Health Sciences University Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Health Practice and Research Center, Department ofNeurology and Emergency Clinic with the patients who are diagnosed with febrile seizure and healthy children between 6 months and 6 years of age. Results: A case group consisting of two hundred thirty-three patients with febrile seizures and a control group consisting of two hundred thirty-three healthy children were included in our study.54,5% of the patients were male, 45,5% were female. The mean age of the patients in the case group was 20,0 ± 11,2 months and the mean age of the patients in the control group was 24,5 ± 14,4 months. 78,1% of the patients were found to have simple febrile seizure and 21,9% of patients were found to have complex febrile seizure. 81,3% of the patients were found to have upper respiratory tract infection, 4% of the patients had lower respiratory tract infection, 9,4% of the patients had acute gastroenteritis, 4,5% of the patients had urinary tract infection and 0,9% of the patients had varicella infection.