Fonksiyonel işeme bozukluğu olan çocuklarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life in children with functional voiding disorders
- Tez No: 487233
- Danışmanlar: UZMAN GÜL ŞUMLU ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, fonksiyonel işeme bozukluğunun , hastaların ve ebeveynlerinin yaşam kaliteleri üzerine olumsuz etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Ocak 2014-Aralık 2015 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerine başvuran, en az 6 aydır idrar kaçırma şikayeti olan, 5-18 yaş arası toplam 100 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastalar gündüz, gece ve hem gündüz hem gece üriner inkontinansı olanlar şeklinde 3 gruba ayrıldı.: (Uluslararası Çocuk Kontinans Derneği (ICCS) kriterlerine göre). Hastaların idrar inkontinansı ile birlikte idrar yolu infeksiyonu, kabızlık ve/veya fekal inkontinansının bulunup bulunmaması, sosyoekonomik durumları, aile öyküsü varlığı ve idrar inkontinansı tedavisi (üroterapi ve/veya ilaç tedavisi) alıp almadığı sorgulandı. Hastaların tamamından detaylı anamnez alındı; fizik muayeneleri yapıldı.Ardından işeme bozukluğunu değerlendirmek amacıyla tüm çocuklara aileleri eşliğinde İşeme Bozukluğu Semptom Skoru (İBSS) anketi ve.son olarak da hastalara ve hastaların ailelerine , çocuğun yaş grubuna uygun“Pediatric quality of life inventory (PedsQL)”anketleri uygulandı BULGULAR: Çalışmaya 76 kız, 24 erkek toplam 100 hasta dahil edildi Gündüz, gece ve hem gündüz hem gece idrar kaçıran çocukların yaş ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,004).Gündüz, gece ve hem gündüz hem gece idrar kaçıran çocukların yaş grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (0,027).Hasta grupları arasında eşlik eden idrar yolu enfeksiyonu ya da kabızlık açısından istatistksel olarak anlamlı fark bulunmazken (p=0,061, p=0,353); eşlik eden fekal inkontinans açısından anlamlı fark saptandı. (p=0,027) Çalışmaya alınan hastaların annelerinin yaşları istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı. Hastaların anne eğitim düzeylerine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,010).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to analyze the negative influences of functional voiding disorders on patients and their parents. Materials-Methods: 100 patients who are between the age interval of 5 and 18 and have urinary incontinence symptoms for at least 6 months were within the scope of the study. These patients were selected among the ones who applied to Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Pediatric Policlinics between January 2014 and December 2015. Based on the International Children's Continence Society (ICCS) criteria, patients within the scope of the study were divided into three groups compromising patients that have urinary incontinence symptoms during the day, night and both. Under the study, it was investigated that if there was a correlation between urinary tract infection (UTI), constipation or fecal incontinence and parameters associated with their socio-economic status, existence of their family story and urinary incontinence treatment story.(urotherapy and/or drug therapy). During the study, patients' physcical examinations were performed together with detailed medical history. After these steps, questionnaires were implemented to the children and their parents. One of these questionnaires was the survey of 'Dysfunctional voiding and incontinence scoring system' (DVAISS) which was applied patients while the other one was the 'Pediatric quality of life inventory' (PedsQL) which was applied patients and their parents based on their children's age group. Results: 76 female and 24 male patients with a total of 100 were examined under the study. There were differences among the groups of study (patients having urinary incontinence during the day, night and both) in terms of their ages (p=0.004). In addition to this, it was discovered that these differences among different age groups were meaningful (0,027). Between the patient groups no meaningful difference was observed in terms of urinary incontinence and constipation (p=0,061, p=0,353), whereas fecal incontinence was found to be statistically meaningful (p=0,027). In the case of ages of mothers within the scope of the study, no meaningful difference was explored while the education level of the mothers were differed significantly among various groups under the examination (p< 0,010). Moreover, the scores of DVAISS of patients that belong to different categories were altered among these groups which was found statistically meaningful (p< 0,010). The children having urinary incontinence symptoms by day as well as night had higher scores which was found statistically meaningful as well. In terms of children having symptoms soley during the day or night, no meaningful difference among scores of DVAISS was discovered (p=0,69).