Polikistik over sendromu olan hastalarda ekokardiyografi ve eşzamanlı serum insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-7 düzeyi arasındaki ilişkisi
The relationship between echocardiography and concurrent serum insulin-like growth factor binding protein-7 levels in patients with policystic ovary syndrome
- Tez No: 487234
- Danışmanlar: DR. TAYFUR ÇİFT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS); hipotalomohipofizer ovaryan aks değişiklikleri, hipotalomohipofizer aksta primer nöroendokrin bozukluğa bağlı olarak LH sekresyon frekans ve amplitüdünde artış, over patolojisine bağlı oluşan androjen üretiminde artış, adrenal glandüler kortizol biyosentez bozukluğuna bağlı androjen üretiminde artış, insülin direnci ile gelişen hiperinsülinemi olması ve genetik nedenler ile oluştuğu düşünülen multisistemik, reprodüktif, endokrin bir sendromdur. PKOS hastalarında etyopatogenezde rolü olan insülin direnci ve buna bağlı uzun dönem kardiyovasküler risk açısından ekokardiyografik inceleme ve İGFBP-7 düzeylerini belirlemek ve birbiriyle olabilecek ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 40 PKOS ve 40 kontrol olmak üzere toplam 80 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların normotansif oldukları ve ek hastalığı olmadığı ispatlandıktan sonra değerlendirmeye alınmıştır. VKİ, TSH, LH, FSH, LH/FSH, TT, ST, AKŞ, açlık insülini ve HOMA-IR, DHEA-S, prolaktin, östradiol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserid, İGFBP-7 düzeyleri değerlendirilmiştir. Ekokardiyografik olarak ise E, E', A, A', E/A, E/E', EF incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polycystic Over Syndrome (PCOS) is a multisystemic, reproductive, endocrine syndrome causes; hypothalamopituiter ovarien axis changes, increase in the frequency and amplitude of LH secretion due to hypothalamopituiter primary neuroendocrine pathology, increase in androgen production due to ovarian pathology, increase in androgen production due to adrenal glandular cortisol biosynthesis pathology, hyperinsulinemia with insulin resistance and genetic. In PCOS etiopathogenesisinsulin resistance is associated long-term cardiovascular risk, we aimed to determine echocardiographic examination and IGFBP-7 levels, evaluating possible interrelationships. 40 policystic and 40 healthy women whom had no any other systemic desease were included this study. BMI, TSH, FSH, LH, LH/FSH, TT, fT, fasting glucose and fasting insulin, HOMA-IR, DHEA-S, prolactin, eustradiol, HDL-cholesterole, LDL-cholesterole, tryglycerides, IGFBP-7 were evaluated. E, E', A, A', E / A, E / E', EF were examined by echocardiography.