Nöroşirürji pratiğinde karşılaşılan olgu örnekleri perspektifinde lomber disk hernisi cerrahisi tıbbi kötü uygulamaların azaltılmasına yönelik medikolegal inceleme
Medicolegal assessment of malpractise in neurosurgical perspective in herni̇ated lumbar disk surgery cases
- Tez No: 487241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EMEL, DR. ÖZDEN ERHAN SOFUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: NöroĢirürji pratiğinde en sık yapılan ameliyat olan Lomber Disk Hernisi cerrahisi ile ilgili yargıya intikal eden olgular ıĢığında, hekimlerin tıbbi kötü uygulama iddiası ile karĢılaĢmamaları veya karĢılaĢtıklarında hukuki sürecin yönetimi konusunda yargının önem verdiği hususlara dikkati çekmek amaçlandı. YÖNTEM: Lomber Disk Hernisi ameliyatları sonrası süreçte tıbbi kötü uygulama iddiasıyla dava konusu olmuĢ, Yargıtay ve DanıĢtay'ın ilgili dairelerine intikal etmiĢ yerel mahkeme kararlarına karĢı Yargıtay ve DanıĢtay tarafından verilen 22 adet yüksek mahkeme karar ilamı incelendi. BULGULAR: Lomber Disk Hernisi cerrahisi nöroĢirürji hekimlerince sıklıkla yapılan cerrahi müdahaleler olduğundan, DanıĢtay ve Yargıtay'a intikal eden olgulara iliĢkin mahkeme kararlarında sıklıkla dikkati çeken temel noktalar vardır. Bunlar; hasta anamnezinin doğru alınması, hasta muayenesinin doğru yapılması ve tanı metotlarının uygun Ģekilde kullanılması, doğru endikasyon konulması, ispat açısından tüm sürecin yazılı olarak kayıt altına alınması, hastanın bilgilendirilmesi ve aydınlatılmıĢ onamının alınması, tıbbi standartlar çerçevesinde cerrahi müdahalenin yapılması, hekimin yaptığı cerrahi iĢlemde özen yükümlülüğü, oluĢabilecek komplikasyonların öngörülebilirliği ile yönetimi, cerrahi sonrası hasta bakımı ve takibi noktasındadır. SONUÇ: Lomber Disk Hernisi ameliyatları sonrası hastanın zarar gördüğü iddiasıyla dava konusu olan olgular hakkında Yargıtay ve DanıĢtay tarafından verilmiĢ karar ilamlarında, yüksek mahkemelerin sıklıkla dikkati çektiği hususlar göz önünde tutularak hekimin cezai-hukuki-idari sorumluluğu en aza indirilebilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to draw attention to the important legal points that neurosurgeons can face or avoid facing in legal cases of previous lumbar disc herniation surgery which is the most common procedure in neurosurgery. METHOD: 22 decisions made by the high courts out of favor made by the local courts regarding malpractice in medicine in lumbar disc herniation operation cases. FINDINGS: Since lumbar disc herniation surgery is one of the most common procedures done by neurosurgeons, there are important points in decisions made by the courts regarding the cases. These being; taking correct patient history, correct patient examination and executing correct methods for diagnosis, using correct indications, recording the whole process, thoroughly informing the patient and taking consent, executing surgical operation within medical standards, medical personnel's obligation of correct care, anticipating and managing the complications, post operative care and follow up of the patient. RESULTS: The legal responsibilities of the neurosurgeons can be minimized in light of the decisions made by the high courts in previous cases of malpractice in lumbar disc herniation surgery.