Mekonyum boyalı amniyotik sıvıyla doğan yenidoğanlarda erken sepsis tanısında ortalama trombosit hacminin değerlendirilmesi
Assessment of mean platelet volume in early sepsis in newborns born with meconium stained amniotik fluid
- Tez No: 487240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH CAN, UZMAN ŞAHİN HAMİLÇIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada 01.01.2016 – 01.04.2017 tarihleri arasında Bağcılar Araştırma ve Uygulama Merkezinde mekonyum boyalı amniyon sıvısı ile doğan bebeklerin retrospektif olarak taramak, enfeksiyon belirteçlerinden olan C-reaktif protein ve prokalsitonin değerleri anormal olanları erken sepsis ön tanısı ile yenidoğan yoğun bakıma yatırılarak antibiyotik tedavisi başlanan bebeklerde ortalama trombosit hacmini tespit etmek, erken sepsis için korelasyon ve prediktif değerinin belirlenerek spesifite ve sensitivitesinin değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2016 – 01.04.2017 tarihleri arasında Bağcılar Araştırma ve Uygulama Merkezinde doğan 4694 bebekler retrospektif olarak tarandı. Bu bebeklerden 408 tanesi mekonyumla boyalı amniyoik sıvı ile doğdu. Çalışmamızdan mekonyumlu doğmasına rağmen 136 vaka uygunsuzluğu ve/veya veri eksikliği nedeni ile çıkartıldı. mekonyumla boyalı amniyoik sıvı ile doğan bebekler iki gruba ayrıldı. Sepsis pozitif grup C-reaktif protein 10 mg/l ve üzeri aynı zamanda Prokalsitonin 0.4 ng/mL ve üzeri olan bebekler (n:76), bu iki enfeksiyon marker değeri beraber negatif olanlar ise sepsis negatif grup olarak kabul edildi (n:196). Bu iki grubun özellikle ortalama trombosit hacmi değerleri başta olmak üzere demonstratif özellileri (doğum haftası, doğum boyu, doğum kilosu, doğum baş çevresi, 1. Ve 5. Dk APGAR skoru, doğum şekli) ve laboratuar (beyaz küre sayısı, hemoglobin, hematokrit, trombosit, platekrit, ortalama trombosit hacmi, trombosit dağılım genişliği, lenfosit sayısı, monosit sayısı, nötrofil sayısı, eozinofil sayısı, bazofil sayısı) tetkikleri kıyaslandı. C-reaktif protein (p=0,0001) ve prokalsitonin (p=0,0001) açısından her iki grup arasında anlamlı fark bulundu. Diğer parametrelerin hiçbirinde anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Sonuç: Mekonyum boyalı amniyon sıvısıyla doğan C-reaktif protein ve prokalsitonin değerlerinin pozitif olduğu bebekler ile, C-reaktif protein ve prokalsitonin değerlerinin negatif olduğu bebekler arasında demonstratif özellikleri ve hemogram parametreleri karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, retrospective screening of infants born with meconium stained amniotic fluid at Bağcılar Training and Research Hospital between 01.01.2016 and 01.04.2017 were investigated. Infrequent markers of C-reactive protein and procalcitonin were evaluated by early neonatal sepsis diagnosis The aim of this study was to determine the mean platelet volume in infants who started antibiotic treatment and to determine the specificity and sensitivity of the disease by determining the correlation and predictive value for early sepsis. Materials and Methods: 4694 infants born in Bağcılar Training and Research Hospital between 01.01.2016 - 01.04.2017 were retrospectively screened. Of these babies, 408 were born with meconium-stained amniotic fluid. Although there were 408 cases, 136 cases were removed for lack of suitability and / or data incompleteness. Babies born with meconiumdyed amniotic fluid were divided into two groups. Sepsis-positive group (n:76), which have C-reactive protein 10 mg / l and at the same time Procalcitonin 0.4 ng / mL and above, and sepsis-negative group (n:196), which have negative values for both C-reactive protein and Procalcitonin. These two groups were compared by considering demonstrative characteristics (birth week, birth lenght, birth weight, head circumference, 1st and 5th minute APGAR score, birth delivery style) and laboratory test results (white blood cell count, hemoglobin, hematocrit, platelet count, mean platelet volume, platelet distribution width, lymphocyte count, monocyte count, neutrophil count, eosinophil count, basophil count). There was a significant difference between the two groups in terms of C-reactive protein (p = 0.0001) and procalcitonin (p = 0.0001). No significant difference was found in any of the other parameters (p> 0.05). Conclusion: There was no significant difference in the demographic characteristics and hemogram parameters between infants whose C-reactive protein and procalcitonin values were positive and those with negative C-reactive protein and procalcitonin values.