Kritik hastanın sıvı yönetiminde inferior vena cava kollapsibilite indeksi, pasif bacak kaldırma testi, santral venöz basınç ve veno-arteryel pco2 farkı korelasyonu
Correlation of inferior vena cava collapsibility index, passive leg raising test, central venous pressure and veno-arterial pco2 difference for fluid management of critical patient
- Tez No: 487247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY AŞIK EREN, DOÇ. DR. ABDULKADİR YEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kritik Hastanın Sıvı Yönetiminde İnferior Vena Cava Kollapsibilite İndeksi, Pasif Bacak Kaldırma Testi, Santral Venöz Basınç ve Veno-arteryel pCO2 Farkı Korelasyonu Amaç: YBÜ'de yatan kritik hastalarda hipovolemi değerlendirmesi için kullandığımız İVC kollapsibilite indeksi(İVCCİ), CVP, pasif bacak kaldırma testi(PBKT) ve ΔpCO2 parametrelerinin birbiriyle korelasyonu ve ΔpCO2'in bu amaçla kullanılabilirliğini saptamak. Gereç ve Yöntem: YBÜ'de rastgele seçilen 18-90 yaş aralığında 54 hastada supin pozisyonda EKG, SpO2, intraarteriyel nabız basınç monitörizasyonu, ısı monitörizasyonu yapıldı. Seldinger tekniği ile 3 yollu santral kateter takıldı. Hastalar supin nötr pozisyonda iken CVP monitörizasyonu ile CVP ölçüldü, CVP'nin %45 değeri hipovolemi lehine değerlendirildi . Hastaya nabız basınç kontrollü PBKT uygulanıp sistolik tansiyonda >%12 artış pozitif kabul edildi. Daha sonra hastadan eş zamanlı santral venöz ve arteriel kan gazı çalışılarak pCO2 arasındaki farka(ΔpCO2) ve arteriel laktata bakıldı. ΔpCO2'in >6 mmHg değerinin hipovolemi göstergeleri ile korelasyonuna bakıldı. Arteriel laktat düzeyinin >2 mmol/L değeri bozulmuş doku oksijenizasyonu göstergesi kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Correlation of İnferior Vena Cava Collapsibility İndex, Passive Leg Raising Test, Central Venous Pressure and Veno-arterial pCO2 Difference For Fluid Management of Critical Patient Objective: Correlation of İVC collapsibility(IVCCİ), CVP, pasif leg raising test(PBKT) and ΔpCO2 parameters used in the evaluation of hypovolemia in critically ill patients in ICU and to determine the utility of ΔpCO2 for this purpose. Materials and Methods: ECG, SpO2, intra-arterial pulse pressure monitor, temperature monitoring were performed in supine position in 54 patients randomly selected at the age of 18-90 in ICU. The Seldinger technique was used to place a 3-way central catheter. CVP was measured with a CVP while the patients were in the supine neutral position and CVP 45% was evaluated in favor of hypovolemia. A pulse pressure controlled PBKT was applied to the patient and > 12% increase in systolic blood pressure was considered positive. Simultaneous central venous and arterial blood gases were then studied in the patient to determine the pCO2 difference(ΔpCO2) and arterial lactate. The correlation of ΔpCO2> 6 mmHg with the hypovolemia markers was evaluated. Arterial lactate level> 2 mmol / L was considered as impaired tissue oxygenation indicator.