Kalça fraktürü nedeniyle opere olan hastalarda anestezi tipinin hastane içi mortaliteye etkisinin araştırılması: (2013-2016) 4 yıllık retrospektif inceleme
The effect of different anaesthesia techniques to early hospital mortality in the patients with hip fracture: (2013-2016) a retrospective research
- Tez No: 487248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GAMLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ Çalışmamızda 2013-2016 yılları arasında kalça fraktürü nedeniyle opere olan hastalarda uygulanan anestezi yöntemlerinin hastane içi mortaliteye etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Ankara Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma MerkeziOrtopedi Kliniği tarafından 2013-2016 yılları arasında kalça kırığı nedeniyle ilk kez operasyona alınan, 18 yaşın üstünde ve patolojik kırığı olmayan 1200 tane hastanın ameliyat ve klinik kayıtları incelenmiştir. Araştırmaya alınmama kriteri(0,05).
Özet (Çeviri)
AIM In our research, we aimed to investigate the effect of anaesthesia modalities to early hospital mortality inthe patients undergoing hip fracture operation between 2013-2016. MATERIALS AND METHODS The documents of operated 1200 patients with hip fracture between 2013-2016 by Orthopedic Surgery Clinic of Ankara Numune Education and Research Hospital were investigated. 325 patients which have one of the excludion criters(age under 18, pathological fracture, revision operations)were elected. We examined 875 patients retrospectically. Data is analysed with SPSS programme. RESULTS The results of data research demonstrate that anesthesia type, anesthesia and surgery length, gender, fracture type, surgery technic, cement insertion and peroperative complications do not effect mortality significantly(p>0,05).