İlkokul çağındaki çocukların çevre sağlığı bilgileri ve etkileyen faktörler
Environmental health knowledge of primary school students and the factors that effect their knowledge
  1. Tez No: 48725
  2. Yazar: AYSEN TOZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İlkokul Çağındaki Çocukların Çevre Sağlığı Bilgileri ve Etkileyen Faktörler Araştırma Samsun il Merkezinde gelişmiş ve gelişmemiş yerleşim bölgesindeki ilkokul öğrencilerinin çevre sağlığı bilgi düzeyini ve bunu etkileyen faktörleri saptamak amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına her iki ilkokuldan 180 öğrenci alınmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Bu formda öğrenciye, aileye, konuta ilişkin tanıtıcı bilgiler ile öğrencilerin çevre sağlığı bilgi düzeylerini ortaya koyacak konularda sorular sorulmuştur. Her doğru cevap için l puan verilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesinde ki-kare, yüzdelik ve Kolmogorov Smirnov iki örnek testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyledir: Gelişmiş bölgede oturan öğrenciler, gelişmemiş bölgede oturan öğrencilere oranla, çevre sağlığı konusunda daha fazla bilgiye sahiptir. Cinsiyet, çevre sağlığı bilgisini etkileyen bir faktör olarak dikkati çekmemiştir. Evdeki çocuk sayısının fazla olması ve kalabalık ailede yaşama çevre sağlığı bilgisini olumsuz olarak etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Anne ve baba eğitim düzeyi yükseldikçe öğrencilerin çevre sağlığı bilgi düzeyinin yükseldiği, babası düzenli bir aylık gelire sahip olan öğrencilerin daha bilgili oldukları saptanmıştır. Kendi evinde oturan, oda sayısı fazla olan gelişmiş bölgede yaşayan öğrenciler daha başarılı olmuşlardır. Kendi odası olma durumu da öğrencilerin bilgisini etkileyen bir faktör olarak dikkat çekmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin çevre sağlığı bilgisini etkileyen faktörlere ilişkin önerilerde bulunulmuştur. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Environmental Health Knowledge Of Primary School Students and The Factors That Effect Their Knowledge The research is done to ascertain the environmental health knowledge level and the factors that effect the knowledge of primary school students who live in developed underdeveloped areas of Samsun. Hundred and eighty students of two different areas are joined the research. Inquiry forms that have introductory questions about students, their family and their residence and questions to measure their knowledge of environment are used to collect data. Each correct answer is 1 point. To evaluate the statistical data chi-square, percentage and colmogorov smirnov two sample tests are used. The results of the research is like that; Students who live in developed areas have much knowledge about environmental issues compared with the students of underdeveloped areas. Sexuality is not a remarkable point of effecting environmental knowledge. Having more children and being crowded are the negative factors that effect the environmental health knowledge of students. As the parents' educational level is up, the student's environmental health knowledge is risen as well. It is also resulted that the environment level of students are higher, if the father of the family has a stable salary. Students of developed areas who have their own houses and more rooms in their houses are more successful than others. Having their own room is an effecting factor, too. As a result of research, suggestions are given about factors that effect environmental health knowledge. 50