Üç ay-2 yıl arasında idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan 232 olgunun klinik ve laboratuar özellikleri
Clinical and laboratory features of 232 patients with urinary tract infection between 3 months and 2 years
- Tez No: 487272
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları (İYE) üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen ikinci hastalıktır. İYE'nin akut dönem etkileri olabildiği gibi fokal skar oluşumu, hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı gibi uzun dönem etkileri de olabilmektedir. Bu nedenle İYE özellikle 2 yaş altı ateşi olan hastalarda mutlaka akılda tutulmalı, uygun tanı konulmalı ve vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Çalışmamızda sonda ile alınan idrar kültüründe bakteri üremesi olan, yaşları 3 ay-2 yıl arasında değişen 232 hastanın klinik ve laboratuvar özellikleri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ağustos 2014 ve Aralık 2016 tarihleri arasında acil ve gündüz polikliniklerinde idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile izlenen ve eşlik edebilecek konjenital anomali ve/veya renal skarı saptamaya yönelik olarak radyolojik incelemelerde bulunulan, yaşları 3 ay-2 yıl arasında değişen 232 hasta alındı. Olguların yaş ve cinsiyetleri, başvuru yakınmaları, fizik inceleme ve idrar bulguları, üreyen mikroorganizma, tekrarlama durumu, ultrasonografi, dimerkaptosüksinik asit sintigrafisi, voiding sistoüreterografi bulguları incelendi. Bu bulgular arasındaki ilişkiler irdelendi. Bulgular: İdrar yolu enfeksiyonu ile izlenen 232 hastanın % 49.5'i 3-6 ay aralığında idi. En sık başvuru yakınmasının ateş (% 51.3) olduğu tespit edildi. Hastaların % 62.9'unun fizik inceleme bulguları normal idi. En sık saptanan mikroorganizma % 62.9 ile Escherichia coli olarak gözlendi. Hastaların % 23'ünde USG ile renal patoloji tespit edildi. DMSA ile % 15.9'unda renal skar saptanırken, VSU ile % 6.4'ünde VUR tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Urinary tract infection(UTI) in children are the second most common disease after upper respiratory tract infections. UTI may be chronic phase effects such as focal scar formation, hypertension and chronic kidney disease. Because of this reason, UTI should be kept in mind especially in patients with fever below 2 years, appropriate diagnosis should be made and should be treated without wasting time. Clinical and laboratory features of 232 patients aged 3 months to 2 years in the urine culture obtained with the catheter were investigated. Materials and Methods: In this study, 232 patients whose are followed and accompanied by an emergency and daytime policlinic urinary tract infection diagnosis at Dr. Sami Ulus Maternity and Children Health and Diseases Training and Research Hospital between August 2014 and December 2016, between 3 months and 2 years were included. Radiological examinations were performed for congenital anomalies and / or renal scarring. The age and sex of the cases, complaints of the applicant, physical examination and urine findings, breeding microorganism, recurrence status, ultrasonography, dimercaptosuccinic acid scintigraphy, voiding cystoureterography findings were examined. The relations between these findings are examined. Result: Of the 232 patients who were followed up with urinary tract infection, 49.5% were in the range of 3-6 months. The most common complaint was fever (51.3%). The physical examination findings of the patients (%62,9) were normal. The most frequently detected microorganism was Escherichia coli with 62.9%. Renal pathology was detected with USG in 23% of the patients. Renal scar was detected in 15.9% with DMSA and VUR was detected in 6.4% with VSU.